Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Kdy 5. prosinec 2017 14:00 - 18:00 Akce pro děti
V úterý 5. prosince, v podvečer před svátkem svatého Mikuláše, chodí ve Valašské dědině Mikuláš - biskup, patron, ochránce a přítel dětí. S biskupskou berlou v ruce prochází se svou družinou a navštěvuje příbytky lidí. Promlouvá s dětmi a naděluje jim drobné dárky.
V areálu potkáte dvě mikulášské družiny: novodobější, dnes všeobecně známou postavami Mikuláše, čerta a anděla a starší formu mikulášské družiny, která bývala početnější. Kromě Mikuláše a čertů v ní byly další postavy, které dnes již běžně při mikulášských obchůzkách nevidíme, např. smrtka, žid, kobyla s vojákem. Cestou se setkáte s bíle oděnou Mikulášovou Matičkou, která pobízí děti k modlení, ptá se, jestli poslouchají rodiče, jestli jim pomáhají a zda se dobře učí ve škole.

O významu a symbolice jednotlivých postav mikulášské družiny se dozvíte hned v první chalupě – ve Fojtství z Lidečka. V jizbě vrčí kolovrátky, u nichž sedí skupinka žen, které spřádají ovčí vlnu či len. Předení (rovněž také draní peří, tkaní na tkalcovských stavech a mnohé jiné podomácké řemeslné činnosti), patřilo ve valašských chalupách k běžné práci v zimním období, kdy se lidé nevěnovali zemědělskému hospodaření a práci na poli. Avšak po 13. prosinci, svátku Svaté Lucie, se již všechna pracovní činnost zapovídala a pozornost se měla soustřeďovat především na přípravy Vánoc a narození Ježíše Krista, jak po stránce pracovní, tak především duchovní.

V chalupě z Velkých Karlovic – Jezerného to bude vonět pečivem a kořením, zde hospodyně pečou perníčky. Zručné ruce hospodyňky zdobí rozličné tvary pečiva, připomínající Vánoce - hvězdičky, srdíčka, koníčky, rybky, komety, vánoční stromky, zvonky apod.

Vůně se bude linout z chalupy z Nového Hrozenkova č. 10, kde z kynutého těsta vzniknou – „Páni“ a „mrváně“. Pány jsou nazvané postavy Mikuláše, anděla a čertů. Mrváně jsou drobné kousky, různě zatočených tvarů nebo sluníčka, připomínající zimní slunovrat a s ním spojený lidmi očekávaný příchod jara po dlouhém zimním období. Hospodyňka nám dá jistě kousek pečiva ochutnat a k tomu možná i trochu bylinkového čaje.

Nahlédneme do kovárny, kde na rozpálené výhni opravuje kovář řemeslné či hospodářské nářadí, které se při práci porouchalo. Vše musí být připraveno do jara, až se vyjede zase do polí!

Už z dálky uslyšíte zpěv koled, který se nese od školy z Miloňova. To pan učitel učí děti koledy. Můžete se přidat a nějakou starou valašskou se také naučit. Od školy se vydejte k chalupě z Karolinky – Rákošového, kde prožívá rodina poklidný večer a děti netrpělivě čekají, jestli přijde Mikuláš.

Odbila šestá hodina, chval každý Hospodina …“, ponocný, který prochází dědinou a ohlašuje každou celou hodinu, ukončí Mikulášský podvečer úderem šesté hodiny večerní.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 11. 2017
28.7.
29.7.
Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm

Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm, Východní Morava
Pamětní deska Václava Havla v Hrčavě

Pamětní deska Václava Havla v Hrčavě

Hrčava, Severní Morava a Slezsko
Ski areál Severka Dolní Lomná

Ski areál Severka Dolní Lomná

Dolní Lomná, Severní Morava a Slezsko
Ski areál Mosty u Jablunkova - celoroční aktivní odpočinek

Ski areál Mosty u Jablunkova - celoroční aktivní odpočinek

Mosty u Jablunkova, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness hotel Pod Kyčmolem v Beskydech

Wellness hotel Pod Kyčmolem v Beskydech

Horní Lomná, Severní Morava a Slezsko
Horský hotel Charbulák na Gruni

Horský hotel Charbulák na Gruni

Staré Hamry, Severní Morava a Slezsko