Úvod > Aktivity & akce > Akce > Letní tábor u koní 2014 na Šťastném statku

Letní tábor u koní 2014 na Šťastném statku

Kdy 29. červen 2014 - 22. srpen 2014 Akce pro děti
Letní tábor u koní je určen pro chlapce i dívky, kombinuje jízdu na koních, klasický táborový program v přírodě a práci v počítačové učebně. Děti se seznámí s pobytem v přírodě, skautskými a etapovými hrami, jízdou na koních a v počítačové učebně připraví pomůcky pro venkovní hry.
Největší prostor je věnován jízdě na koních a ponících, program je uzpůsoben tak, aby práce s nimi byla na pořadu kromě celodenního výletu každý den. Účastníci jsou rozděleni do dvou skupin po 10 tábornících tak, aby si každý mohl v maximální míře koně užít. Děti se naučí starat se o koně, připravit na vyjížďku, vodit i samostatně jezdit. Méně zkušené a mladší táborníky zprvu vodíme, starší jezdci si mohou ihned užít klus i cval na pastvinách i okolních cestách. 

Vyzkouší si jízdu s indiánským smykem, tzv. travois. Tato konstrukce sloužila indiánům místo klasických vozů s koly, pes nebo kůň je díky ní schopen transportu na upevněné plošině mezi dvěma tyčemi. Je možné naložit části týpí, vybavení nebo i vozit lidi na velké vzdálenosti. Smyk děti pod vedením samy na koně nasadí a vyzkouší si vodění i jízdu v jeho zadní části. Po táborovém ohni děti čeká též indiánská sauna zvaná inipi nebo initi. Jedná se o velmi jednoduchou konstrukci z vrbových prutů, která po zakrytí dekami či spacáky umožní nádherný zážitek plně srovnatelný s klasickou či finskou saunou.

Na táboře se děti podívájí se do obrovských lesů bývalého Ralského vojenského prostoru, prozkoumáme Hradčanské stěny, meandry řeky Ploučnice, okolí obory Velký Dub a jiné zajímavosti. Vyzkouší si celodenní pobyt v přírodě, rozdělají oheň poslepu či bez zápalek a postaví chýši určenou jako základnu pro hraní her. Během koňských výletů se budou věnovat také etapovým hrám, u kterých si užijí spoustu legrace a budou soutěžit o zajímavé ceny.

Čeká je pořádný táborák v nedalekém jeskynním ohništi nebo v trampských skalních domcích. Večer si užijí maškarní rej, kterého se účastní také vedoucí a praktikanti. Prozkoumají jeskyně v okolí včetně rozsáhlejšího podzemního komplexu na Psích kostelech. Po rakouské, německé, ruské armádě a partyzánech zůstaly v okolí neprozkoumané bunkry a bývalé vojenské stavby, které čekají jen na jejich znovuobjevení.

Našimi společníky budou náš bernský salašnický pes Kuba, dva poníci (Shetlandský pony) a dva velcí koně (chladnokrevní Norici). Na koních si vyzkouší práci ve volnosti a zajezdí si v přilehlých lesích. Naučíse je ovládat a používat jemné pobídky i v těžkém terénu. Vyzkouší si jízdu bez sedel i na nich a to v kroku, klusu i cvalu.

Koně jsou věrnými soumary po většinu výletů. Na Máchově jezeře, Hradčanských rybnících nebo v řece Ploučnici si ukážeme a vyzkoušíme velmi oblíbené plavení koní. Na chladnokrevnících je náš rekord plavba v pěti lidech. Připraveny jsou táborové etapové hry, hry po setmění a noční bojovka. Při denních i nočních činnostech využijeme schopnost orientace podle kompasu a mapy, letokruhů nebo svitu hvězd při hledání pokladů. Děti si zkusí uvařit guláš, polévku a další pochutiny dle indiánských receptů pod širým nebem a budou v této disciplíně soutěžit. Čeká je také celodenní výlet, který každoročně měníme, zavítají na hrad, do indiánské vesnice, westernového městečka apod.

Prostor, i když mnohem menší, než venkovní aktivity, je věnován i práci v počítačové učebně. Učebna neslouží ke hraní počítačových her, ale především jako místo pro přípravu na hry venkovní. Starší účastníci si připraví mapu a seznámí se s orientací podle hvězd s využitím planetária, tuto zkušenost využijí v noční hře. Mladší budou soutěžit ve při přípravě nejhezčí fotografie, plakátu nebo koňských hrách. Dívky si připraví, vyčistí a ozdobí svého koníka nejprve virtuálně a poté v praxi na pastvinách. Vyzkouší si vynikající simulátor života vlka a vlčice v přírodní rezervaci. Mladé počítačové nadšence, kteří mají zájem se do práce s počítačem hlouběji ponořit, seznámíme s anonymním surfováním po webu, ochranou svého počítače před prolomením hesel, skenováním sítě, pokročilou prací s grafickým editorem Gimp nebo se zajímavým operačním systémem Linux.

Týdenní turnusy 2014
29. 6. - 4. 7. 2014 
6. 7. - 11. 7. 2014 
13. 7. - 18. 7. 2014
20. 7. - 25. 7. 2014 

27. 7. - 1. 8. 2014
3. 8. - 8. 8. 2014
10. 8. - 15. 8. 2014
17. 8. - 22. 8. 2014


Celý popis
Naposledy změněno: 3. 10. 2013
11.5.
17.11.
Výstava 100 let bude mrazit v České Lípě

Výstava 100 let bude mrazit v České Lípě

Česká Lípa, Českolipsko a Jizerské hory
21.7.
Rozmarné léto - rodinný festival na Máchově jezeře

Rozmarné léto - rodinný festival na Máchově jezeře

Doksy, Českolipsko a Jizerské hory
24.8.
25.8.
Open air festival Mácháč 2018

Open air festival Mácháč 2018

Doksy, Střední Čechy
24.8.
28.10.
Lípa Musica - mezinárodní hudební festival

Lípa Musica - mezinárodní hudební festival

Česká Lípa, Českolipsko a Jizerské hory
Jízda na koních na Šťastném statku

Jízda na koních na Šťastném statku

Provodín, Českolipsko a Jizerské hory
Skalní hrad Jestřebí

Skalní hrad Jestřebí

Jestřebí, Českolipsko a Jizerské hory
Braniborská jeskyně u Starých Splavů

Braniborská jeskyně u Starých Splavů

Doksy, Českolipsko a Jizerské hory
Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Zahrádky, Českolipsko a Jizerské hory

Ubytování a restaurace v okolí

Stylová výletní hospůdka Dřevěnka v Provodíně

Stylová výletní hospůdka Dřevěnka v Provodíně

Provodín, Českolipsko a Jizerské hory
Apartmány Paola ve Starých Splavech

Apartmány Paola ve Starých Splavech

Doksy, Českolipsko a Jizerské hory