Úvod > Aktivity & akce > Akce > Královské stříbření Kutné Hory 2017

Královské stříbření Kutné Hory 2017

Kdy 24. červen 2017 - 25. červen 2017 Historické a vojenské akce
Gotická slavnost, připomínající slavné tradice královského horního města Kutná Hora se koná 24. a 25. června 2017. Staňte se součástí tradiční gotické slavnosti připomínající slávu královského horního města!

Velkolepý scénář slavnosti navrací Kutnou Horu, české královské horní město, do dob o šest set dvacet let zpět, až na konec 14. a začátek 15. století. Na dva až tři dny ožívá celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem. Aktéři i diváci navracejí se do doby, kdy byla Kutná Hora na vrcholu prosperity.

Nenásilnou a zábavnou formou seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše. Přibližuje zvláštnosti životního stylu středověkého horního města, všech skupin jeho obyvatel, jejich osudy společné i osobní. Celá slavnost probíhá jako neopakovatelná velkolepá divadelní premiéra pro stovky nadšených aktérů.

Hlavní programový prostor Královského stříbření se nachází v okolí chrámu sv. Barbory, v zahradách GASKu a v historickém centru města.
 

Z letošního programu

Do stříbrného města i letos přijede král Václav IV. se svou chotí Žofií a družinou. Toho náležitě uvítají horníci, středověcí obyvatelé Kutné Hory. Do města se také sjedou rytíři z širokého okolí, aby se zúčastnili turnajového klání na počest samotného krále vyhlášeného. Přijedou také řemeslníci, aby na tradičním jarmarku nabídli své výrobky nebo pochutiny všeho druhu. K ochutnání budou také pokrmy dle středověkých receptů a své středověké řemeslo představí například řezbář, hrnčíř nebo středověký židovský lékař, který i názorně předvede některé zákroky.

K poslechu i tanci zahrají historické hudební skupiny Gnomus, Krless nebo Peregrin a tanec lidový i dvorský předvedou vsetínská děvčata Rondellus a dámy z Hortus Gratiae. Vyzkoušet si bude možné také střelbu z luku a navštívit historické stany rytířů a lukostřelců. Pro nejmenší je připraveno divadélko, historický kolotoč a střelnice.

Své umění a výcvik dravých ptáků představí sokolníci, v sobotním programu byste si ještě neměli nechat ujít velké turnajové klání na koních (13:30), pochodňový průvod a dvorskou slavnost (21:30) a následný ohňostroj.

Celý popis
Naposledy změněno: 20. 6. 2017

Ubytování a restaurace v okolí

Na Opata k Opatovi

Na Opata k Opatovi

Kutná Hora, Střední Čechy
Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
Kutnohorská vinařská cyklotrasa

Kutnohorská vinařská cyklotrasa

Kutná Hora, Střední Čechy