Úvod > Aktivity & akce > Akce > Dekorační kameny v Muzeu Českého ráje

Dekorační kameny v Muzeu Českého ráje

Kdy 20. únor 2014 - 1. červen 2014 Výstavy
Výstava Dekorační kameny, která se koná v Muzeu Českého ráje v Turnově od 20.2. do 1.6.2014, představí skutečné unikáty. Přinese informace o zpracování, vlastnostech, ale třeba i nemocech kamenů. Součástí výstavy budou nejen zábavné výukové programy pro školy, ale i semináře pro veřejnost.
Horniny, skály a kameny jsou symbolem pevnosti a trvanlivosti, ale mohou poskytovat také silný estetický zážitek. Proto zvláštní kategorii představují dekorační kameny, které se také někdy označují jako ozdobné.

Kámen může být krásný i v přírodní podobě, jeho vlastnosti však více vyniknou po zpracování. Z původní suroviny dokáže člověk vytvořit nádherná díla - kameny najdeme v drobných ozdobných předmětech, v dlažbách a obkladech podlah i stěn budov, na pamětních deskách i ve skvostech lidové architektury. Kamenoprůmysl patří v mnoha zemích mezi významné součásti hospodářství, i Česká republika má dlouholetou tradici v těžbě a zpracování kamene pro dekorační účely.

V poslední době opět začala stoupat poptávka po kvalitních přírodních materiálech použitelných ve stavebnictví a vhodných pro opravu historických památek. Také území Geoparku UNESCO Český ráj má v tomto směru bohatou tradici. Z geologického hlediska mohou být dekoračním kamenem horniny vyvřelé, usazené i přeměněné.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2014
3.3.
28.10.
Výstava panenek a kočárků v Turnově

Výstava panenek a kočárků v Turnově

Turnov, Český ráj
2.6.
30.9.
Cyklobusy v Českém ráji 2018

Cyklobusy v Českém ráji 2018

Turnov, Český ráj
1.4.
31.10.
Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Turnov, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí