Úvod > Aktivity & akce > Akce > Dekorační kameny v Muzeu Českého ráje

Dekorační kameny v Muzeu Českého ráje

Kdy 20. únor 2014 - 1. červen 2014 Výstavy
Výstava Dekorační kameny, která se koná v Muzeu Českého ráje v Turnově od 20.2. do 1.6.2014, představí skutečné unikáty. Přinese informace o zpracování, vlastnostech, ale třeba i nemocech kamenů. Součástí výstavy budou nejen zábavné výukové programy pro školy, ale i semináře pro veřejnost.
Horniny, skály a kameny jsou symbolem pevnosti a trvanlivosti, ale mohou poskytovat také silný estetický zážitek. Proto zvláštní kategorii představují dekorační kameny, které se také někdy označují jako ozdobné.

Kámen může být krásný i v přírodní podobě, jeho vlastnosti však více vyniknou po zpracování. Z původní suroviny dokáže člověk vytvořit nádherná díla - kameny najdeme v drobných ozdobných předmětech, v dlažbách a obkladech podlah i stěn budov, na pamětních deskách i ve skvostech lidové architektury. Kamenoprůmysl patří v mnoha zemích mezi významné součásti hospodářství, i Česká republika má dlouholetou tradici v těžbě a zpracování kamene pro dekorační účely.

V poslední době opět začala stoupat poptávka po kvalitních přírodních materiálech použitelných ve stavebnictví a vhodných pro opravu historických památek. Také území Geoparku UNESCO Český ráj má v tomto směru bohatou tradici. Z geologického hlediska mohou být dekoračním kamenem horniny vyvřelé, usazené i přeměněné.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2014
23.11.
14.1.
reGenerace 3 - výstava autorských šperků

reGenerace 3 - výstava autorských šperků

Turnov, Český ráj
25.11.
20.12.
Vánoční pohoda na zámku Svijany

Vánoční pohoda na zámku Svijany

Svijany, Český ráj
2.12.
30.12.
Vánoce na Dlaskově statku

Vánoce na Dlaskově statku

Turnov, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí