Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Útvina

Útvina

Obec Útvina leží v jižní části okresu Karlovy Vary, přibližně 3 km od města Toužimi. První písemná zmínka o Útvině pochází z roku 1214, kdy se uvádí na falzu listiny pro pány z Rýzmburka jako celnice na cestě z Prahy do Chebu.
Obec Útvina se nachází v turistické oblasti Postřelí. Starobylé slovanské jméno obce je patrně odvozeno po blíže neznámém Utovi, který byl pravděpodobně zakladatelem osady, prvním či nejvýznamnějším osadníkem. Zdejší kraj byl kdysi, v dobách raně středověkého českého státu, součástí pohraničního přemyslovského loveckého hvozdu, který si v průběhu 12. století rozebrala jako výsluhy šlechta nebo jej od panovníka získala církev.

Dominantou Útviny je kostel svatého Víta. První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1354, kdy je připomínán jako filiální k faře a kostelu sv. Bartoloměje v Přílezích. K výstupu láká rozhledna Třasák. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Velká část rozlohy obce spadá již do CHKO Slavkovský les, kudy prochází Via Czechia – centrální a množství cyklistických tras.

Aktivity v obci Útvina

Poutní a naučná Skokovská stezka

Z kláštera premonstrátů v Teplé se můžete vydat do Skoků, místa, kde stojí jeden z nejslavnějších mariánských poutních kostelů Navštívení Panny Marie. Po obnovené poutní trase dlouhé 68 kilometrů dojdete do zvláštního místa, kde se čas zastavil.
Útvina, Karlovarský kraj

Kostel sv. Bartoloměje Přílezy

První písemná zmínka o kostelu pochází ze dne 17. září 1354, kdy toužimský probošt nahradil faráře Nicolause farářem Henricusem. Vznik kostela je v odborné literatuře uváděl do 2. poloviny 13. století, což kostel řadí na přední příčky v pomyslném žebříčku stáří kostelů na Karlovarsku.
Útvina, Karlovarský kraj

Rozhledna Třasák v Útvině

Dřevěná rozhledna na kamenném podstavci se nachází ve výšce 610 m n. m. Stavba je 12 m vysoká a má tři vyhlídkové plošiny (nejvyšší je ve výšce 10 m). Za příznivého počasí nabízí krásný výhled na Plzeňsko, Rakovnicko a Krušné hory.
Útvina, Karlovarský kraj

Hřbitov u kostela svatého Bartoloměje v Přílezích

Původně farní pozdně románský kostel sv. Bartoloměje cisterciáckého typu obklopený hřbitovem byl postaven ve druhé čtvrtině 13. století podle návrhu neznámého architekta na okraji návsi v jižní části vsi Přílezy na Karlovarsku.
Útvina, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


Pěší výlet Davidovou stezkou nedaleko Teplé

Projděte se naučnou Davidovou stezkou, která se věnuje odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida. Okružní trasa spojuje Klášter Teplá, klášterní hřbitov s Davidovým hrobem, jeho rodiště Dřevohryzy s památníkem, zříceniny jeho astronomické observatoře na Branišovském vrchu s Vidžínem, kam David docházel do školy.
Teplá a Davidova stezka, Výlety pro děti

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Výlet za historií českého golfu

Golf patřil k oblíbeným hrám lázeňských hostů již na konci 19. století. Slavnostnímu otevření nejstaršího tuzemského golfového hřiště v Mariánských Lázních dokonce přihlížel roku 1905 sám anglický král Edward VII., a ještě před první světovou válkou se dočkaly vlastního hřiště i Karlovy Vary.
Lázně Kynžvart, Cesty krajinou

Na kole Manětínskou pahorkatinou

Přírodní park Manětínsko tvoří rozsáhlý komplex borových a smrkových lesů na písčitých půdách s několika osadami a samotami s minimální rekreační výstavbou. Na této trase kromě panenské přírody navštívíte především řadu historických pamětihodností a kulturních klenotů, z nichž především dva zámky se mohou pyšnit přívlastkem – národní kulturní památka.
Dolní Bělá, Na kole po Česku