ÚvodAktualityNavštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí
Památky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

  • 31. března 2024
Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.

Na zámek Lemberk láká mimořádné zpřístupnění středověké věže. Můžete sem vypravit ještě i v neděli a v pondělí 28. března až 1. dubna 2024 v čase od 9 do 15 hodin. Věž zámku Lemberk se pro veřejnost otevírá pouze výjimečně. Využijte mimořádné příležitosti a rozhlédněte se po Podještědí.

Mimo to si na zámku můžete prohlédnout tři historické okruhy: "Reprezentační a soukromé prostory", "Provozní prostory zámku" nebo "Expozici historických stylů". Na první trase se vám určitě budou líbit speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Prohlídky s průvodcem se konají  v  10.30, 11.30, 12.30, 13.30 a 14.30 hodin. Mimořádný okruh je především zaměřen na velikonoční slavení a zvyky šlechty ve 20.-30. letech 20. století. Prohlídka velikonočně vyzdobeného zámku vede přes Rytířský sál do clam-gallasovského apartmá a zámecké kaple Seslání Ducha svatého.
 

Lemberk v průběhu dějin

Velikonoce na LemberkuPředchůdcem dnešního zámku Lemberk byl středověký hrad Löwenberg, založený ve  40. letech 13. století Havlem z rodu Markvarticů. Z této doby se dochovaly jen spodní části zdiva a některé prvky v hlavní věži. V polovině 16. století za Bérků z Dubé nebo Pánů z Trachenberka byl hrad přestavěn na renesanční zámek, jehož ústředním prostorem se stal tzv. Bajkový sál s malovaným kazetovým stropem a s náměty zvířecích bajek.
 
Ve druhé polovině 17. století za držení Pánů z Bredy získal zámek dnešní raně barokní podobu s uzavřeným štukově zdobeným nádvořím. Z  této doby pochází i  štukem bohatě zdobená kaple, Rytířský sál, Zdislavina světnička a další místnosti k ní přiléhající. Od poloviny 18. století už k žádné výrazné přestavbě Lemberka nedošlo. Gallasové a  posléze Clam-Gallasové se věnovali převážně základní údržbě  a  opravě.  Poslední šlechtickou majitelkou zámku byla princezna Gabriella Auesperková rozená Clam-Gallasová. Od roku 1945 je zámek majetkem státu.
Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy Památky

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Serényiové nejsou Kostkové z Kostky aneb film Poslední aristokratka Památky

Serényiové nejsou Kostkové z Kostky aneb film Poslední aristokratka

Hvězdné herecké obsazení, příjemná až pohádková atmosféra a hlavně humor, který jste si zamilovali už v knížce Evžena Bočka: to všechno nabízí filmový přepis knižního hitu Poslední aristokratka. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na zámek Milotice, kde je pan Boček kastelánem, a nahlédněte do soukromí dávných šlechtických majitelů.

Jablonné v Podještědí

Jablonné v Podještědí

Jablonné, které vzniklo na staré obchodní stezce z Čech do Lužice, je jedním z nejstarších měst českého severu. Je to také město sv. Zdislavy, která tu společně se svým manželem Havlem z rodu Markvarticů kolem roku 1250 založila dominikánský klášter.