Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích

Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích

Malebné jihomoravské Velké Bílovice se pyšní velkým množstvím vinných sklepů - téměř ke každé bílovické domácnosti patří vinohrad a vinný sklep. Ve sklepních tratích Belegrady, Pod Předními, Pod Panskými, Pod Krátkými a Půrynky najdete na 680 soukromých sklepů, které dotvářejí vinařský kolorit zdejší půvabné krajiny.

Do sklepů největší vinařské obce v České republice podle Evy Gregorové

Jednou z nejlepších příležitostí, jak ochutnat místní víno, nahlédnout do sklípků a setkat se s místními vinaři je akce Ze sklepa do sklepa, která se koná každoročně v březnu. Nejedná se o tradiční posezení ve sklípku, kde jen sedíte, koštujete a když se chcete zvednout zjistíte, že máte obě nohy levé. Ze sklepa do sklepa je příjemná celodenní procházka, které se účastní kolem 4 000 lidí. Více než 50 sklepů se otevírá všem milovníkům dobrého vína, kteří zde mohou „koštovat co hrdlo ráčí“ desítky vín od suchých tramínů po slámové a ledové víno, od bílého, klaretů, růžového až po červené. Není to však jen přehlídka vín, ale také škvarkových pomazánek. Vinaři pro své hosty připravují škvarkové pomazánky podle svých domácích rodinných receptů, které se liší od sklep od sklepa.
 

Kdy vyrazit na výlet

Sklípky ve Velkých Bílovicích se otevírají také v rámci akce Za vinařem do Velkých BílovicSklípky ve Velkých Bílovicích se otevírají také v rámci akce Za vinařem do Velkých Bílovic, která probíhá po celou sezónu od 25. dubna až do 15. září. Po dobu 19 týdnů postupně otevřou své dveře 54 vinařství, každý týden tři až čtyři. Degustovat místní vína zde můžete od čtvrtka do středy, ve vedlejší sezóně od 15:00 – 19:00 hodin a v hlavní sezoně od 13:00 do 19:00 hodin.
 
Novou tradicí se stalo v Bílovicích také Setkání Pod Předníma, které letos proběhne 3. srpna. Na náměstí Sv. Jana se setkávají vinaři napříč generacemi a jejich přátelé, kteří se nechají vtáhnout do nenapodobitelné atmosféry večerního zpěvu mezi sklepy.
 

Mezi vinohrady za vinařskou tradicí i současností

Sklípky ve Velkých BílovicíchAle i když zrovna akce neprobíhá, můžete si mezi vinicemi udělat pěknou procházku po zdejší naučně-poznávací stezce, která je dlouhá přibližně 15 km a provede vás nejzajímavějšími místy Velkých Bílovic. Zajímavostí na trase je například unikátní vřetenový lis, stezka vás provede také nejstarší lokalitou vinných sklepů nazývaných Půrynky, které vytváří charakteristický kolorit Velkých Bílovic. Stanete na starobylých místech, která osidlovali již obyvatelé Velkomoravské říše. Po cestě se na informačních tabulích seznámíte s nejdůležitějšími bílými i modrými odrůdami révy vinné pěstovanými ve Velkých Bílovicích, porovnáte si způsoby obdělávání vinic, uděláte si představu o stavbě klenutého sklepu nebo se dozvíte jak správně degustovat víno. To vše je v každé zastávce podtrženo vyhlídkou na bílovské vinohrady.
 

Za lahodným vínem k místním vinařům

A přepadne-li vás neodbytná chuť na zdejší víno, zastavte se u místních vinařů, kteří vás rádi přivítají po celý rok – například ve vinařství Vladimír Tetur, ve Vinařském domě Petra Skoupila nebo ve vinném sklípku Pod panskýma.
Celý popis