!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Za romantickými výhledy na Sázavu

Za romantickými výhledy na Sázavu

Díky nádherné krajině s nezapomenutelnými vyhlídkami na říční meandry si Dolní Posázaví právem získalo srdce mnoha výletníků, vodáků i chatařů. Je tady spousta příhodných míst k focení a někdy se tu člověk cítí jako uprostřed divoké kanadské přírody. Jedná se o chráněné území, kde brzy zjara můžete spatřit velmi vzácnou růžovo-fialkovou květinu z čeledi liliovitých kandík psí zub.

Pěší výlet Posázavskou stezkou doporučuje Roman Cestr

Posázavská stezkaMilovníci nostalgie začínají svoji cestu lokálkou z pražského Bráníka do Kamenného Přívozu. Chat a chalup, kam se jezdí rekreovat hlavně obyvatelé Prahy, je v této obci skoro stejně jako místních obyvatel – více než 1100. Tady začíná asi sedmikilometrová Posázavská stezka vedoucí kolem kopce Medník až do Pikovic. Cesta vybudovaná Klubem českých turistů v letech 1914 - 1924 nabízí nezapomenutelné výhledy na údolí řeky Sázavy i letité trampské osady.

Přestávka v Třebsíně

Takřka povinnou zastávkou je malebná vesnice Třebsín a místní rodinná restaurace U Novotných. Kromě dobrého piva tu nabízejí pokrmy české kuchyně, které jsou vyhlášeny široko daleko. Proto se může stát, že si na místo k sezení chvíli počkáte, ale určitě nebudete litovat. Za teplého počasí je otevřena venkovní předzahrádka umístěná jen pár metrů od třebsínské kapličky. Tato dominanta návsi z druhé poloviny 18. století s typickou šindelovou střechou dala také název místnímu hudebnímu festivalu. Příznivci countryové a folkové hudby se na něj mohou těšit každé léto. Letos vypukne 13. července ve 14. hodin. Třebsín má ale ještě jednu znamenitost – u cesty tu potkáte vodníka Třebsínka a jeho hrnečky. Podle legendy jde o syna starého vodníka Třebse. U místních byla tato dvojice natolik oblíbená, že po nich pojmenovali vesnici Třebsyn – pro lepší výslovnost Třebsín. Nedaleko vesnice se nachází i Smetanova vyhlídka směřující na hluboký kaňon Vltavy.

Vyhlídky na říční meandry

Další úsek cesty je ve znamení zmiňovaných vyhlídek na plynoucí řeku Sázavu. Nejhezčí pohled nabízí Posázavská u PikovicRaisova vyhlídka. Další v pořadí - Klimentova – pak nese jméno učitele a vášnivého turisty Josefa Klimenta (1858 – 1938), který Posázavskou stezku navrhoval. Dále projdete po úbočí kopce Medník (416 m) a těsně před Pikovicemi uvidíte ve skále vytesanou pamětní desku k vybudování stezky. Dovíte se mimo jiné, že náklad se vyšplhal na 230 tisíc Kč. Zpátky do Prahy se lze dostat pohodlně vlakem z Pikovic. Jízdní řády není třeba dopředu studovat. V sezóně jezdí skoro každou hodinu.

Další pozoruhodná místa v okolí Sázavy

Chcete-li váš výlet ještě ozvláštnit, vydejte se na cestu jedním z historických vozů Posázavského pacifiku. Vlak vás doveze k mnoha dalším pamětihodnostem této oblasti, třeba k hradu Český Šternberk nebo do kláštera v Sázavě.
Celý popis