Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Poznejte České Švýcarsko

Poznejte České Švýcarsko

Do krajiny Českého Švýcarska jsem vstoupil s úžasem Hirama Binghama, objevitele legendárního Machu Picchu, a naplňující zážitek objevitele zde pociťuji dodnes. Možná proto, že i tento fascinující svět skalních věží, hlubokých kaňonů a černobílých hrázděných domů byl sám objeven dvěma romantickými švýcarskými malíři, kteří mu dali jméno po své domovině a objevování je mu vlastní.

Objevte tajemství Českého Švýcarska jako Marek Mráz

Stříbrné stěnyMým největším objevem byla určitě tajemná skalní oblast Stříbrných stěn, jež ukrývá dosud nevysvětlené stopy prospektorské činnosti, neznámou rukou tesané skalní rytiny ve tvaru loutny, luny či křivule, roztříštěné trosky zříceného letadla z doby válečné a především doslova dechberoucí výhledy na stolové hory Saského Švýcarska. Stříbrné stěny dnes žijí osamělým životem, neboť jsou jedním z posledních míst, které stojí mimo turistické cesty, a zůstávají tak útočištěm původních obyvatel tohoto přírodního ostrova.
 

Krajinou zapomenutých Sudet

Krajinou zapomenutých Sudet

Naopak turistickým magnetem je krajina českoněmeckého pomezí, jež zrcadlí pohnutý sudetský příběh tohoto místa. Putování z Kyjova u Krásné Lípy na vrchol Vlčí hory to je postupné odhalování zápletek umně vystaveného životního dramatu, které se zde odehrálo. Opuštěné hřbitovy osázené neudržovanými náhrobky v cizím jazyce jako by byly stopou po neznámé zaniklé civilizaci. Zvláště hřbitov u kostela Panny Marie  ve Sněžné svou melancholií připomíná anglicky posmutnělou Jezerní oblast,  jak mohla poznat sama Kate Winslet, která na tomto místě natáčela oscarové drama Předčítač. Zapomenuté příběhy obyvatel tohoto kraje upomínají na cestě jednotlivá zastaveni, chtělo by se říci jejich křížové cesty. Křížky u cesty zbudované k zastavení, modlitbě či vzpomínce na pohnutou událost, dávno nepoužívané úvozové cesty, studánky, které byly pracně obnoveny místními staromilci až v době nedávné.
 
Příběhy objevitelů nepřístupných soutěsek, bájných – nikdy nenalezených kapradin, archeologických nalezišť posledních lovců Evropy, to vše se ukrývá v malebné tvarovaném reliéfu, který přehlížíme z historické rozhledny na Vlčí hoře. Magnetovec ukrytý na jejím vrcholu působí s až nebezpečnou přitažlivostí a mnoho návštěvníků se již od Českého Švýcarska nedokázalo odrhnout.