Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Pohádkový výlet na hrad Sloup

Pohádkový výlet na hrad Sloup

Skalní hrad Sloup u Nového Boru na Českolipsku je místo s mimořádnou atmosférou. I když po příjezdu zjistíte, že se ve skutečnosti nejedná o hrad, ale poustevnu s kaplí vytesanou do skály a komplex dalších staveb, určitě nebudete své návštěvy litovat. V okolí jsou navíc ideální trasy pro cyklisty.

Sloup v Čechách očima Simony Césarové

Skalní hrad SloupVysoká pískovcová skála, pro kterou se zažil název skalní hrad Sloup, se tyčí ve výšce 35 metrů nad okolím. Místo nápadně připomíná řecké kláštery Meteora, které se nacházejí v oblasti Thesálie v centrální části Řecka, a figurují na Seznamu světového dědictví UNESCO. Původní hrad ze 13. století už dnes v místě nenajdeme. Neví se ani, kde přesně ležel. Podle dostupných informací ho zřejmě nechal vybudovat šlechtický rod Ronovců. V pozdějších letech sloužil jako sídlo loupeživých rytířů. Definitivně zanikl v období třicetileté války. Od 2. poloviny 17. století s­e na skále usídlili poustevníci, po nichž tu zbylo několik zajímavých objektů, mimo jiné poustevnické cely či podzemní kaple z roku 1693. Při pozorné prohlídce hradu jistě objevíte i místa, kde se natáčely pohádky S čerty nejsou žerty a Anička s lískovými oříšky. Hrad Sloup určitě stojí za návštěvu v sezóně, kdy se tu konají nejrůznější kulturní akce.
 

Kde se ubytovat a vykoupat

Mezi obcemi Sloup v Čechách a Radvanec se nachází skvělý kemp Koupaliště Sloup na břehu Radvaneckého rybníka. Ubytovat se můžete ve vlastním stanu nebo dřevěných chatkách, které jsou ideální pro rodiny s dětmi. Jak už název napovídá, v létě se tu dá koupat a opalovat na upravených písečných plážích. Kemp je ideálním startovním místem pro pěší i cyklovýlety. Vede tudy například devatenáctikilometrová modrá turistická trasa z České Lípy do Cvikova a mezinárodní červená turistická trasa E 10.
 

Vyhlídkové okruhy

Samuelova jeskyněZ kempu lze zamířit i na kratší procházky. Čtyřkilometrový Sloupský vyhlídkový okruh vás provede po nejkrásnějších skalních vyhlídkách na Sloup, Nový Bor a Lužické hory až do Sloupského skalního města. Odpočinková tříkilometrová trasa po polích a lukách vede okolo bývalého Vilímkova rybníka. Zajímavým místem k návštěvě je i Samuelova jeskyně. Ve skále si ji v roce 1718 zbudoval jistý Samuel Görner a žil tady jako poustevník než se přestěhoval do poustevny na Sloupský hrad. Jeho vášní byla výroba optických pomůcek a zahradničení. Na jeho počest dnes na hradě stojí jeho socha rozhlížející se dalekohledem do kraje.
 

Lezení nejen po skalách

Při procházkách místní přírodou vás jistě upoutají zajímavé pískovcové reliéfy a pohledy na skalní stěny, které uspokojí i ty nejnáročnější horolezce. Pokud ještě dostanete chuť na zdolávání překážek a výšek, zkuste Lanový park Sloup v Čechách. V případě špatného počasí se nabízí celodenní výlet do České Lípy. Za vidění stojí vodní hrad Lipý v centru města nebo archeologické muzeum Šatlava. Nedaleko České Lípy objevíte i velmi romantické údolí Peklo, kde se snoubí nádherná příroda s lidovou architekturou. Nejkrásnější procházka údolím bývá na jaře, kdy zde kvetou tisíce bledulí jarních.

Celý popis