Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Po stopách dávných legend Zlatých Hor

Po stopách dávných legend Zlatých Hor

Pohraniční městečko Zlaté Hory s osadou Rejvíz jsou mnohými považovány za nejkouzelnější lokalitu Jeseníků. V kraji, kde se v minulých dobách rýžovalo zlato, najdete spoustu tajuplných míst opředených zajímavými historkami. Ti, kdo sem jednou zavítají, budou se určitě rádi vracet.

Propadněte kouzlu Jeseníků s Alenou Šilhovou

Panna Maria PomocnáPobyt v okolí Zlatých Hor si naplánujte nejlépe od konce května do začátku léta, což je nejpříhodnější období pro pěší výlety. Náš výlet vás provede těmi nejzajímavějšími místy, náročnou trasu je vhodné rozdělit do dvou dnů. Přenocovat můžete třeba na Rejvízu. Naše trasa začíná procházkou památkově chráněným historickým jádrem Zlatých Hor s krásnými renesančními a barokními domy. Velmi působivé jsou také duchovní stavby – kostel Nanebevzetí Panny Marie a kaple svatého Rocha v kopci nad městem. O historii tohoto kraje se dozvíte v místním muzeu.
 
Poté se po modré turistické trase vydejte na túru ke zříceninám hradů Edelštejn a Koberštejn. Cestou minete několik bývalých štol. Edelštejn kdysi býval jeden z největších středověkých hradů Slezka. Jeho hlavním posláním byla ochrana zlatých dolů. Z jeho minulé slávy se však do dnešní doby zachovalo už jen několik málo zdí.
 
Hrad KoberštejnPokračujte dále po modré až na rozcestí Nad Horním Údolím, kde odbočíte na zeleně značenou stezku vzhůru směrem ke Koberštejnu. Zbytky gotického hradu leží na špatně dostupných skaliscích pod Zámeckým vrchem. Podobně jako Edelštejn sloužil na ochranu zlatých dolů. Připravte se na velmi náročný výstup do výšky 912 m. n. m., ale v cíli určitě nebudete litovat. Otevře se vám nádherný pohled na okolní krajinu. Podle legendy v 17. století sídlil na hradě loupeživý rytíř, který se svou družinou plenil okolí. Další pověst vypráví o skřítcích a zlaté kuželně. V pravé poledne se tu po mohutném zahřmění zjevují tři mužíčci hrající kuželky na dráze z ryzího zlata. Každého, kdo jim pomáhá kuželky stavět, prý bohatě odmění.
 

Okolo mechových jezírek

Mechové jezírko RejvízSejděte stejnou cestou z hradu a na rozcestí Pod Kobrštejnem se napojte na naučnou stezku Údolím lapků z Drakova zaměřenou na místní pohádky a pověsti. Dovede vás až k Malému mechovému jezírku. V Rejvízu se určitě zastavte ve stejnojmenném penzionu, jehož historie sahá až do 18. století. Ve 30. letech vlastnili hospodu bratři Alfréd a Josef Braunerovi. Dostali nápad vyřezávat židle s karikaturami štamgastů. Pokud chtěl někdo židli s vlastní podobenkou, musel zaplatit její výrobu. Kdykoli pak do restaurace zavítal, měl právo si na ni sednout. V pozdějších letech se řada vzácných řezbářských prací ztratila, ale současný majitel pan Zdeněk Adamec tuto tradici obnovil.
 
Jeseníky wellnessOd penzionu Rejvíz vede další naučná stezka Mechové jezírko Rejvíz. Rašelinné jezero s hloubkou bezmála tři metry oplývá jedinečnou faunou a florou. Obě rejvízská jezírka jsou opředena legendami. V tom Velkém je prý zatopeno hříšné město Hunohrad. Jeho pyšní obyvatelé kdysi vyhnali poustevníka, který jim kázal o lásce a pokoře. Za to je stihl krutý trest – město skončilo pod vodou. Říká se, že kdo není hříšný, dodnes vidí pod hladinou věž hunohradského kostela.
 
Pokud sháníte na Rejvízu příjemné domácké ubytování, vila Rula a chata Dřevěnka leží kousek od sebe v klidném prostředí obce v nadmořské výšce 780 m. n. m. Objekty provozuje sympatický Řek a rejvízský patriot Sotiris Joanidis.
 

Relaxace v Jeseníku

Po dlouhých pěších túrách vám jistě přijde vhod trocha odpočinku a relaxace. Nedaleké město Jeseník je vyhlášené lázeňské centrum. V jeho okolí vyvěrá na 80 léčivých horských pramenů. Za svou dobrou pověst vděčí Jeseník místnímu lidovému léčiteli Vincenzu Priessnitzovi. Ten na přelomu 18. a 19. století propagoval léčebné účinky čerstvého vzduchu, čisté horské vody a také položil základy hydroterapie. Na jeho učení navazuje balneopark v areálu Priessnitzových lázní.