!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Objevte méně známé kouty Českého Švýcarska

Objevte méně známé kouty Českého Švýcarska

Procházky po skalních městech a hrádcích Českého Švýcarska jsou úžasným zážitkem. Najdete tady plno zajímavých skalních útvarů, tajuplných jeskyní a nádherných výhledů do krajiny. Jezdit sem můžete třeba každý rok a pokaždé objevíte nové místo, které vám přiroste k srdci.

Podnikejte výlety z Hřenska jako Lucie Fišnarová

Růžovský vrchUž samotné Hřensko stojí za návštěvu. Působivá pohraniční obec je branou do Českého Švýcarska. Leží vklíněná do úzkého údolí, které je z obou stran orámované vysokou hradbou skalních stěn. Prostředkem teče řeka Kamenice a to celé vytváří příjemně chladivé horské klima. Paradoxně je však Hřensko se svými 115 metry nadmořské výšky nejníže položeným místem České republiky.
 
Ubytujte se například v sympatickém penzionu Česká hospoda. Pro výlety do okolí má ideální polohu. Leží v blízkosti vstupu do Soutěsek, dá se od něj dojít na proslulou Pravčickou bránu i do sousedního Německa. Nabízí i možnost uložení kol. 
 

Na kole k Dolskému mlýnu

Dolský mlýnPokud se do Českého Švýcarska vracíte pravidelně, zřejmě už budete mít za sebou projížďku Edmundovou a Divokou soutěskou i výšlap na Pravčickou bránu. Zkuste tentokrát jednu příjemnou okružní cyklotrasu z Hřenska. Dejte se po silnici směrem k Janovu a dále k obci Růžová, kde se napojíte na naučnou stezku Růžová, která vás navede na Kamenickou Stráň a k vyhlídce do soutěsky říčky Kamenice.
 
Před Jetřichovicemizahněte po žluté turistické značce do skalnatého údolí směrem k Dolskému mlýnu. Jedná se o romantickou zříceninu bývalého mlýna, kde se natáčela pohádka Pyšná princezna. Místo je to vskutku pohádkové zvlášť za slunečného počasí.
 

Pěšky na Loupežnický hrádek

Hrad ŠaunštejnZ Jetřichovic zamiřte nejprve po silnici a poté po žluté turistické značce k pozůstatkům skalního hradu Šaunštejn zvanému Loupežnický hrádek. Přezdívku získal podle někdejších nájezdů loupeživých tlup. Výstup nahoru je adrenalinovým zážitkem. Místy lezete po žebřících a musíte se protahovat velmi úzkými průchody. Dodnes se dochovala pouze část vytesaného sklepení a cisterna na vodu. Z horního ochozu se vám naskytne pěkný výhled na Lužické hory, Vysokou Lípu a již zmiňovaný čedičový Růžovský vrch, který má sopečný původ.
 
Příjemným sjezdem se dostanete k Mezní Louce a dále do pěkné vesničky Mezná. Navštivte tamní penzion Na Vyhlídce s krásným výhledem do Soutěsek a na Růžovský vrch. Z Mezné se dejte k rozcestí Tři prameny a dále do Hřenska po naučné stezce Okolím Hřenska, která vede souběžně s červenou turistickou značkou.