Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > K nezapomenutelným místům Křivoklátska
K nezapomenutelným místům Křivoklátska
">

K nezapomenutelným místům Křivoklátska

Křivoklátsko je regionem neproniknutelných lesů a tajuplných hradních zřícenin. Jednou z nejnavštěvovanějších památek je královský hrad Křivoklát s prohlídkovými okruhy a řadou pestrých kulturních akcí. Pokud se ale pro jednou vypravíte na méně známá místa tohoto kraje, nebudete určitě litovat. Jejich utajená krása se vám navždy vepíše do paměti.

Na výlety v okolí Křivoklátu s Klárou Vysloužilovou

Skryjská jezírkaUdělejte si příjemnou procházku k Skryjským jezírkům, která jsou před světem schovaná hluboko v křivoklátských lesích. Dovede vás k nim modrá turistická značka podél Zbirožského potoka. Na výběr máte buď delší tříkilometrovou trasu ze Skryjí, nebo kratší kilometrovou cestu od rozcestí Slap u Podmokelského mlýna. V jeho blízkosti se nachází parkoviště.

Horní z dvojice jezírek položených kousek od sebe leží uprostřed skal a je napájeno malým vodopádem. Dolní je obklopeno stromy. Společně tvoří mimořádně krásné přírodní zákoutí. V celé přírodní rezervaci Jezírka potkáte rozmanité druhy rostlin i živočichů.
 

Strašidelný Krakovec

Hrad KrakovecNecelou půlhodinu jízdy autem odtud leží romantická i trochu strašidelná zřícenina hradu Krakovec z druhé poloviny 14. století. Založil ho Jíra z Roztok a vymyslel pro něj přezdívku "Chalúpka".

Hrad leží na široké skalní ostrožně nad soutokem Šípského a Krakovského potoka. Do historie se zapsal tím, že tu Mistr Jan Hus nalezl své poslední útočiště před odjezdem do Kostnice. Přístup k hlavnímu vchodu zajišťuje nový ručně tesaný most.
 

Ochutnejte tradiční chléb ve Zbečně

ZbečnoZ Krakovce se přesuňte do Zbečna. Zdejší pamětihodností je roubená usedlost Hamousův statek. Jeho historie sahá až do 16. století a jedná se tak o jedno z nejstarších hospodářství na území bývalých zemí Koruny české. Jeho nynější správce tu dodnes o svátcích a nedělích peče chléb podle prastaré receptury v historické peci umístěné v černé kuchyni. Zachovaly se i klenuté sklepy a patrová komora na skladování obilí.
 
Během toulek po Křivoklátsku nesmíte vynechat Vraní skálu. Sedmikilometrovou túru jedním směrem začněte ve Zdicích. Držte se modré turistické značky směr Knížkovice až k rozcestí Vraní skála. Odtud pokračujte po žluté na nejvyšší vrchol buližníkového hřebene, který se tyčí ve výšce 536 m. n. m. Z vršku se vám naskytne neskutečně krásný pohled na křivoklátské lesy.
Celý popis