Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Po stopách šlechtických rodů: s rodinou Kinských k nejkrásnějším místům v okolí Jičína

Po stopách šlechtických rodů: s rodinou Kinských k nejkrásnějším místům v okolí Jičína

Ne nadarmo se Jičínu říká město pohádky. Důvodem není jen oblíbený dětský festival, ale také jeho poloha. Malebné město leží na hranici krásné oblasti Českého ráje, v blízkosti oblíbených hradních zřícenin a skalních měst. Vydejte se na výlet na hrad Trosky, Kost, Drábské vesničky i do Mladé Boleslavi a objevte kouzelnou atmosféru těchto míst.

Výpravy do okolí Jičína

Valdická věžNejprve si prohlédněte historické jádro Jičína. Hlavní náměstí s mnoha starými domy lemuje kolem dokola podloubí. Ozdobou města je hlavně barokní zámek propojený krytým schodištěm s kostelem svatého Jakuba Většího Dnes se v něm nachází Regionální muzeum a galerie Jičín s interaktivní expozicí. Dominantou je Valdická brána, oblíbené vyhlídkové místo. Mnoho památek sahá do doby Albrechta z Valdštejna, kdy Jičín zažíval největší rozmach. Pěknou procházkou širokou lipovou alejí se dostanete k Valdštejnské lodžii s parkem Libosadem.
 
Sedněte do auta a nechte se odvézt k hradu Trosky. Symbol Českého ráje se tyčí na dvou strmých čedičových skaliscích a je z daleka vidět. Vystoupejte na věž Babu i na vyhlídku pod věží Panna, naskytne se vám krásný výhled do kraje.
 

Procházka údolím Plakánek

Hrad KostVaše další cesta povede jihozápadním směrem ke zřícenině hradu Kost. Dva prohlídkové okruhy vás seznámí s historií hradu, šlechtického rodu Kinských a zavedou vás do černé kuchyně či středověké mučírny. V létě je v nabídce též zkrácený půlhodinový okruh, při němž navštívíte pouze nejdůležitější prostory objektu. V červenci a srpnu se na Kosti konají Historické dny se zvláštním programem. Vyznačené trasy budou například zpřístupněny bez doprovodu průvodce.
 
Pokud máte na Kost vyhrazený celý den, projděte se údolím s roztomilým názvem Plakánek. Naučná stezka měří přes deset kilometrů a vede nejhezčí částí chráněné krajinné oblasti Český ráj. Uvidíte lidovou architekturu, šlechtická sídla i pískovcové skály. Trasa je nenáročná, takže ji v pohodě zvládnou také děti.
 

Cestou do Mladé Boleslavi

Drábské světničkyK nejvyhledávanějším místům Českého ráje patří bezesporu Drábské světničky. Mohutné pískovcové bloky se vypínají okolo čedičového vrchu Mužský. V minulosti zde stával skalní hrad. Po něm se dochovalo několik vytesaných místností, zbytky chodeb a prostory, do kterých bývaly zasazeny dřevěné stavby. Velkou atrakcí je především mimořádný výhled.
 
Vaše poslední kroky povedou směrem do Mladé Boleslavi. Prohlédněte si krásně zrekonstruované staré město s hradem a muzeem Mladoboleslavska. Za návštěvu určitě stojí i muzeum Škoda Auto.