ÚvodVýletyZa památkami UNESCOTelč – město živé renesance, hudby a umění

Telč – město živé renesance, hudby a umění

Už jste někdy byli v Telči, ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Zkrátka jet kolem a nezastavit se v Telči by byl hřích. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy místo aut jezdily úzkými uličkami kočáry a ve stinných podloubích nádherných renesančních domů se procházeli hrdí měšťané.
TelčNáměstí Zachariáše z Hradce je pojmenováno po zámožném šlechtici, který pocházel z jednoho z nejslavnějších českých rodů. Zděděné bohatství navíc rozmnožil o další vyženěná panství a proto se mohl pustit do velkolepé přestavby svého sídla. Jeho příkladu následovali telčští měšťané, takže se během třiceti let zámek i město změnily k nepoznání. Mezi domy na náměstí vynikají radnice (čp. 10) a rohový dům s arkýřem a pozoruhodnou malířskou výzdobou fasády (čp. 15). Jednu z nejkrásnějších fasád má dům čp. 61 zvaný U Michala se štítem benátského typu, na jehož průčelí jsou vyobrazeni starozákonní vojvůdci. Chcete-li si prohlédnout interiéry, je to víc než snadné: v přízemí jednotlivých domů se skrývají obchody, restaurace, kavárny a cukrárny, nahlédnout můžete i do Galerie Hasičský dům (čp. 16). Jste-li v Telči s dětmi, rozhodně nesmíte vynechat takzvaný Telčský dům (čp. 31), kde řady keramických figurek zachycují výjevy z místních pověstí.
 

Telčská renesance i výlety za město

Telčské náměstíMožná po letech zjistíte, že si z Telče pamatujete hlavně oslnivě krásné náměstí, ale byla by škoda nepodívat se na telčský zámek; z náměstí to navíc k němu máte jen pár kroků. Původně tu stával vodní hrad, ale to, co z něj zbylo, zakryly renesanční přestavby a úpravy. V prvním prohlídkovém okruhu si můžete prohlédnout renesanční místnosti a sály se sklípkovými klenbami a kazetovými stropy, druhý okruh vám přiblíží místnosti, které obývali poslední majitelé zámku.

Telč ovšem není jenom historické centrum. Poznáte to na vlastní oči, když vystoupáte na věž svatojakubského kostela nebo pozdně románskou věž, která patří kostelu sv. Ducha. Z věžních ochozů se otvírají nádherné výhledy na zámek a náměstí, tři rybníky, které město obklopují, i zbytky hradeb s Velkou a Malou bránou. V lesích na severu se skrývá hrad Roštejn, na blízkém kopci stojí rozhledna Oslednice – to kdybyste se chtěli vydat na vycházku někam za město.