Úvod > Výlety > Za památkami UNESCO > Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Poznejte nejslavnější pražské památky!

Pražský hradDobrým způsobem jak poznat nejslavnější pražské památky je procházka Královskou cestou. Nejkrásnější prohlídková trasa historickým centrem, po níž se kdysi ubíraly korunovační průvody českých králů a královen, začíná na Náměstí Republiky u Obecního domu a končí u katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Cesta staletími kolem paláců, domů, chrámů a dalších památek všech stavebních slohů měří necelé tři kilometry.
 
Cestou si prohlédnete například gotickou Prašnou bránu a řadu domů s historickými domovními znameními. Milovníci kubismu mohou na nároží Celetné a Ovocného trhu obdivovat dům U Černé Matky Boží, klenot mezi pražskými kubistickými domy, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912. Pokud vám zbude čas, můžete si odpočinout si v Grand Café Orient, jediné kubistické kavárně na světě!

 

Královskou cestou na Pražský hrad

Praha nočníKrálovská cesta vede přes Staroměstské náměstí se Staroměstskou radnicí. Na jejím průčelí si prohlédnete proslulý pražský orloj; defilé dvanácti apoštolů s dalšími pohyblivými prvky můžete vidět každou celou hodinu od 9.00 do 21.00 hodin. Královská cesta se dále proplétá Starým Městem kolem někdejší velkolepé jezuitské koleje, areálu Klementina, překračuje Karlův most zdobený třiceti barokními sousošími a kolem Kampy přes Malou Stranu vás Nerudovou ulicí vyvede až k Pražskému hradu. Jen o pár kroků dál od Kampy najdete chrám Panny Marie Vítězné, v jehož interiéru si prohlédnete známé Pražské Jezulátko. Soška malého Ježíška prý přináší zázraky a jako věčný symbol nevinnosti a čistoty je uctívána katolíky po celém světě. Na Malostranském náměstí spatříte jeden z největších skvostů pražského baroka, chrám sv. Mikuláše s mohutnou kupolí a sousední zvonicí.

nový světKomplex Pražského hradu tvoří několik nádvoří v čele s katedrálou sv. Víta, Starým královským palácemexpozicí Příběh pražského hradu i Zlatou uličkou. Za vidění stojí i Palácové zahrady pod Pražským hradem a Královská zahrada s renesanční Míčovnou a Letohrádkem královny Anny, zvaným Belveder. Možná budete mít štěstí a dostanete se sem právě v době, kdy se v zahradách bude konat některá zajímavá výstava či kulturní akce. Západně od Pražského hradu stojí za prozkoumání úzké uličky Nového světa a také Loretánské náměstí s Loretou – barokním areálem se Svatou chýší obestavěnou ambity, kostelem Narození Páně a věží se světoznámou zvonkohrou.
 

Do krásné Valdštejnské zahrady i Židovského města

Valdštejnská zahradaCestou z Hradu zpět si můžete odpočinout ve Valdštejnské zahradě, která připomíná klidnou oázu v ruchu velkoměsta. Za Mánesovým mostem je to Kaprovou ulicí jen kousek k památkám někdejšího pražského židovského města. Nenechte si ujít alespoň zběžnou návštěvu starého židovského hřbitova, Staronové synagogy či Španělské synagogy. Pokud čas není vaším pánem, za vidění stojí rozsáhlé expozice Židovského muzea.

A chcete-li si dopřát opravdu skvostnou vyhlídku na stověžaté srdce Evropy, pak se nejkrásnější výhledy otvírají od Památníku na Vítkově, ze žižkovské televizní věže anebo od Vyšehradu, barokní citadely s podzemními chodbami a sály, kde mimo jiné najdete pohřebiště slavných českých osobností – Slavín.