Úvod > Výlety > Za památkami UNESCO > Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Když se řekne Ústecký kraj, každý si vybaví zcela určitě Hřensko, Labské pískovce, Děčín, prostě krajinu kolem Labe. Vydejte se však s námi na cesty a objevte krásy Podkrušnohoří. Budete žasnout, jak může být krajina považovaná za zdevastovanou povrchovými doly nečekaně krásná a jaké skryté skvosty nabízí.

Komfortní dovolená v Autokempu Osek

Jako výchozí místo pro výlety do okolí si vyberte autokemp Osek ve stejnojmenném městečku. Nabízí veškeré vybavení potřebné pro pohodovou rodinnou dovolenou – čisté sociálky s koupelnou, prostorné a útulné chatičky, ohniště s grilem, velkou kempovací louku a přidanou hodnotou je čistý bazén. Rodiče malých dětí ocení, že je oplocen, takže se nemusíte bát děti vypustit objevovat svět. Samozřejmě v areálu nechybí ani dětské hřiště. Zajímavé je, že tento kemp není v rukách soukromníka, ale provozuje ho samotný Osek, a to už od přelomu 50. – 60. let. Samozřejmě nechybí ani servisní stanice pro obytná auta.
 
V samotném okolí kempu si můžete s celou rodinou zahrát adventure minigolf. Připraveno je devět jamek. V lanovém parku můžete ukázat svou obratnost a procházku po okolí si můžete zpestřit ještě návštěvou venkovní posilovny. Dlouhé minuty strávíte i dvoupatrovém 3D bludišti, které obsahuje 14 rozmanitých lanových překážek a 15 přestupových domečků s nástupním točitým schodištěm.
 
Když už budete v Oseku, určitě si vyhraďte i nějaký čas na návštěvu Cisterciáckého kláštera Osek, který byl založen koncem 12. století. Klášter tvoří rozsáhlý komplex budov a lze na nich pozorovat vývoj různých historických slohů – od doby románské až po éru baroka. Konventní chrám zdobí díla mistrů vrcholně barokního umění v Čechách, třeba díla Václava Vavřince Reinera, Jana Kryštofa Lišky a dalších špičkových malířů a sochařů. Klášter byl v roce 1995 prohlášen za Národní kulturní památku.
 

Z rozhledny do dolu

Jeden den si udělejte výlet i do zapadlého městečka s poetickým názvem Hora Svaté Kateřiny. Leží asi 25 kilometrů severozápadně od Mostu. Jeho dominantou je kamenná rozhledna s dřevěnou nástavbou, která stojí na Růžovém vrchu (pohodlně až k ní dojedete autem). Z vyhlídkové plošiny můžete v dálce zahlédnout vrchol Milešovky v Českém středohoří a za dobrého počasí dohlédnete až do Německa k městečku Olbernhau.
 
Z výšky rozhledny můžete sfárat rovnou dolů do Mikulášské štoly. Je to největší a nejznámější štola v české části Krušnohoří. Ve středověku se zde těžilo stříbro a měď. Dlouhá léta se věřilo, že v chodbách, které sahají do hloubky až 157 metrů pod zem by se mohla skrývat i tajemná Jantarová komnata. Každopádně dnes jsou spodní chodby bohužel zatopeny. Na prohlídkové trase můžete spatřit i 24 metrů hlubokou zatopenou studnu, která sloužila k odčerpávání vody z nižších pater.
 

Zatopené doly jako rekreační oblasti

Památek na důlní činnost je v Podkrušnohoří víc než dost. Dříve krajina působila dost dojmem neútěšné měsíční krajiny, ale to se postupně mění, oblast prochází rozsáhlou rekultivací a lokalita se stává oblíbenou rekreační oblastí. Napomáhá tomu třeba zavodňovaní vytěžených dolů. V tom jsme se inspirovali v Německu, kde se nyní velké oblibě těší oblast lužických jezer, které mají stejný původ.
 
Na severu Čech je asi nejznámějším jezero Milada, které najdete asi 8 kilometrů od Ústí nad Labem. Jezero se začalo napouštět v roce 2001 a plnilo se 9 let. Nyní se chlubí několikametrovou průzračností vody a na své si tu přijdou nejen rybáři, plavci a milovníci vodních sportů. Jeho okolí lemuje síť cyklostezek a jezero se po nich dá celé objet na kole. Nejméně jedna trasa z nich je vhodná i pro jízdu na in-line bruslích. V okolí jezera je možnost občerstvení, půjčovna loděk a paddleboardů, nechybí ani dětské hřiště. Není tu však možnost kempování, ale pokud po sobě nenecháte nepořádek, určitě můžete jednu noc přespat na některém z parkovišť v okolí.
 

Unikátní lanovka

Když už jste v okolí Krupky, určitě si nenechte ujít výlet lanovkou na Komáří vížku. Je to totiž unikát. Je to nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice. Nahoru vám přepraví i kola, takže po občerstvení v horském hotelu a vyhlídce z rozhledny můžete využít i některou z mnoha cyklostezek a dolů k autu sjet na kole.
 

Výlet do podzemí

Další zajímavostí v Krupce je historická štola Starý Martin, která dokumentuje těžbu cínu a wolframu. Během asi tři čtvrtě hodinové prohlídky se seznámíte s různými historickými důlními přístroji (dýchací, svítilny, razící kladiva…). U vstupu do štoly si můžete prohlédnout těžkou důlní techniku. Štola je zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Je přístupná celoročně a k její prohlídce se vybavte pevnou obuví. Z bezpečnostních důvodů vás však dovnitř nepustí s dětmi mladšími 5 let.
 

Adrenalinové zážitky

Pokud chcete vyplavit adrenalin, tak jen 20 minut jízdy autem od Autokempu Osek najdete Sportovní areál Klíny. Tady si užije každý. Oblíbená je třeba 900metrová bobová dráha s převýšením 130 metrů. Zajímavostí je, že k horní stanici vás dopraví sedačková lanovka.  Pořádnou dávku odvahy prokážete, když si zkusíte nejdelší zipline v České republice. Na které se doslova proletíte rychlostí 80 km/h nad údolím ve výšce až 130 metrů. Taky si tu můžete sjet kopec na terénních čtyřkolkách nebo vyzkoušet svou obratnost v bikeparku. V půjčovně sportovních potřeb vám tu půjčí vše potřebné.
 
Myslí tu však i na ty, kteří tolik adrenalinu nepotřebují. V areálu najdete několik dětských hřišť bohatě vybavených průlezkami, skluzavkami i houpačkami. Nechybí ani pískoviště. Pokud prší, v hotelu je dětská klubovna.  Chuťové pohárky i obyčejný hlad zaženete v místní restauraci. Z její terasy pěkně uvidíte na děti skotačící na hřišti.
 
Majitelem areálu je dlouholetý vášnivý karavanista, a tak nepřekvapí, že naproti areálu je prostorné celoroční karavanové stání s možností napojení na elektřinu. Jak vidíte, Krušné hory a Podkrušnohoří jsou na turisty připraveni a svou dovolenou si tam užijete. Další zajímavé tipy na výlety najdete na webovém portálu Ústeckého kraje www.branadocech.cz.