ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiZ Prahy všemi směry: oppidum Závist, rozhledna, Keltové a Dolní Břežany

Z Prahy všemi směry: oppidum Závist, rozhledna, Keltové a Dolní Břežany

Baví vás krátké výlety do přírody, historie a Keltové? Vraťte se s Kudy z nudy v čase o dva tisíce let zpět, kdy žili na našem území. Příjemná procházka za Prahu povede na největší keltské oppidum na Závisti nad Zbraslaví a do Keltského parku v Dolních Břežanech.
Chcete navštívit největší známé keltské oppidum v Čechách i ve střední Evropě, kde lidé s přestávkami sídlili přes dva a půl tisíce let? Možná vás překvapí, že oppidum Závist leží na katastru hlavního města Prahy, vysoko nad bývalým soutokem Vltavy a Berounky, tedy jejího původního koryta. Výlet ze seriálu Z Prahy všemi směry tentokrát měří necelých deset kilometrů, ale můžete si ho zkrátit i na polovinu – třeba když cestujete s malými dětmi v kočárku a nechce se vám moc chodit do kopce.


 

Výlet, který začíná ve Zbraslavi

Startovacím místem pro výlet na oppidum a za Kelty může být Zbraslav, kam snadno dojedete vlakem. Na Závist vede několik cest a můžete si vybírat mezi žlutou, zelenou a modrou značkou, pokaždé vás ale čeká poměrně velké převýšení a místy úzká a kamenitá cesta. Na žluté značce si můžete odpočinout u Arcibiskupského altánu v místě s hezkým výhledem do údolí Vltavy, v okolí si jaře můžete natrhat medvědí česnek.

Pokud se stoupání chcete vyhnout, vydejte se na Závist Dolních Břežan, kam se dostanete městskou hromadnou dopravou z Prahy, ze stanice metra Kačerov. Navíc z Břežan vede na Závist dobře značená naučná stezka a pokud si vyzvednete v infocentru mapu a po cestě s dětmi obkreslíte mince, umístěné na infopanelech, děti dostanou na konci malou drobnost.

Pokud ale nedáte na varování a přesto se pokusíte jet ze Zbraslavi s kočárkem, pak nejlepší je modrá a zelená značka vedoucí Břežanským údolím. Po žluté, i když je nejkratší a vede kolem vyhlídkového altánu, to raději nezkoušejte.
 

Keltské oppidum Závist a rozhledna 

Největší keltské oppidum u nás aneb Závist, které bylo v roce 1989 prohlášeno Národní kulturní památkou, rozhodně není žádné mrně: celková délka všech obranných opevněných linií přesahuje devět kilometrů. Vnitřní zástavba keltského „městečka“ zahrnovala jak dvorce a domy s pevnou konstrukcí, tak dílny, skladovací prostory a hospodářská stavení. Celková plocha opevněného území přesáhla 100 hektarů.Od roku 2021 se na Závist, blízkou Prahu a okolní krajinu můžete podívat z rozhledny, která je dílem ateliéru Huť architektury Martina Rajniše. Dá se k ní dojít z několika stran nebo dojet na kole, ale hlavně je přístupná celoročně a zdarma. Nejezdí tu auta, takže pro výlet s menšími dětmi je to přímo ideální místo.
 

Na Závist po naučné stezce z Dolních Břežan

Naučnou stezku tvoří dva okruhy. Záleží na vás, jak si rozvrhnete síly, ale v infocentru Keltské oppidum Závist s tím počítají a odměnu dostanete i za jeden okruh, takže stezku nemusíte prošlapat celou. Parkovat se dá přímo u infocentra (kde ale často bývá plno), u hřbitova na západním okraji Dolních Břežan anebo u rozcestí Hradiště. Odtamtud je to k oppidu opravdu necelý kilometr, takže je to varianta pro hodně krátký výlet. Pokud do Dolních Břežan jedete autem, můžete si jen v infocentru vyzvednout plánek a rovnou přejet na parkoviště k hradišti.

Abyste z Dolních Břežan nemuseli na Závist tam a zpátky stejnou cestou, jedenu trasu můžete jít po cyklostezce, kterou lemuje pěšina pro pěší.
 

Keltský a Mlynářský park v Dolních Břežanech

V Dolních Břežanech mají moc pěkné parky, kde to děti bude určitě bavit. Velkorysý Keltský park vznikl rekultivací nevzhledné skládky zeminy a zbytků rybníků. Připomíná historickou etapu osídlení území pohanskými předky. Jeho střed tvoří pravotočivá spirála, jeden ze symbolů keltské kultury. V jejím středu je umístěn objekt nazvaný Hnízdo, znázorňující čtyři světové strany a čtyři roční období. Sem vedou cesty s bránami, na kopci stojí keltský kříž a je tu několik dětských hřišť. Za silnicí pak leží Mlynářský park s dalším dětským hřištěm a skateparkem, parky doplňují tři rybníky. Procházka není nijak náročná ani dlouhá, ale počítejte s tím, že se může protáhnout díky spoustě herních prvků, které vaše děti určitě budou chtít vyzkoušet. Po procházce se můžete zastavit na něco dobrého v cukrárně Bruno na náměstí Na Sádkách, při teplém počasí děti ocení pár vodních trysek.
 

Tip na prodloužení výletu: výhled z kopce Kamínek

Pokud se vám nechce šplhat na rozhlednu, ale přesto byste se na Dolní Břežany rádi podívali z výšky, anebo zkrátka ještě nemáte dost a hledáte tip, jak si výlet ještě o kousek prodloužit, vydejte se na kopec Kamínek. Leží mezi obcemi Zlatníky-Hodkovice a Dolní Břežany a vznikl v roce 2009 na náspu z nepotřebné zeminy při stavbě pražského okruhu. Jeho výška od úpatí je přibližně 35 metrů, nahoře stojí menší dřevěná vyhlídka a na východním úbočí kopce najdou děti také malý bikepark.