Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > Umelte si mladou dívku v Kolovči

Umelte si mladou dívku v Kolovči

Máte-li kde starou babu, škaredou a zvetšelou, pošlete ji do Kolovče, oni vám ji přemelou; tento výrobní postup doporučuje básník Jan Neruda. Jedině v Kolovči totiž mají světovou raritu: mlýn na přemílání starých bab na mladá děvčata. Mele v poměru 7:1, tedy sedm bab na jednu dívku, a v provozu je například při každoroční srpnové pouti.
Mlýn je jedním z exponátů Muzea techniky a řemesel v Kolovči, v jehož expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla českého venkova. Prohlédnout si můžete i hrnčířskou dílnu, kde již sedmá generace rodiny Volfů vyrábí známou kolovečskou keramiku. Nedaleko od Kolovče, v Chudenicích se nachází ojedinělá Americká zahrada, arboretum, kde mimo jiné najdete jednu ze tří nejstarších jedlí v Evropě, tulipánovník nebo stromový exemplář dřínu květnatého, který na jaře nečeká na listy a rovnou rozvíjí barevná poupata. Milovníci historie mohou navštívít zdejší zámek či rozhlednu Bolfánek.

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Prohlídová trasa vás seznámí s historickým vývojem objektu a reprezentačními prostorami majestátního hradu. V blízkých Klatovech si přijdou na své všichni, kdož mají rádi tajemná a neobvyklá místa - ve zdejší barokní lékarně můžete obdivovat mechanické přístroje k přípravě léků, mastí a čípků, starou pec na sušení bylin, která je ojedinělá v celé Evropě nebo kuriózní léčiva, jako je například sušená kozlí krev či prášek z krtka. V kryptách kostela sv. Ignáce můžete pohlédnout smrti do tváře - nachází se zde mumie příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.
Celý popis