ÚvodVýletyVýlety za vánoční atmosférouVánoce u Babičky na Starém bělidle a návštěva u paní kněžny

Vánoce u Babičky na Starém bělidle a návštěva u paní kněžny

Patříte mezi romantické duše a lákají vás vánoční zvyky za starých časů? Pak se během adventu vydejte do Babiččina údolí, kde na vlastní oči spatříte, jak vypadaly Vánoce v devatenáctém století. Advent v Babiččině údolí je tradičně spjatý s další akcí, která se jmenuje Knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích. Tam vás bude očekávat paní kněžna i její služebnictvo. A vydat se můžete také na zámek v Náchodě, který býval hlavním sídlem kněžny Zaháňské.

Vánoce u Babičky

Babiččino údolíJak vypadaly „staročeské“ adventní a vánoční zvyky v 1. polovině 19. století máte možnost zjistit každoročně začátkem prosince v Rudrově mlýněBabiččině údolí, kde vás od 5. do 9. prosince 2023 obdobím adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude, jako každý rok, konat také malý adventní trh, kde můžete zároveň posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr můžete nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle.
 
Jak si na Vánoce žila vrchnost, zjistíte při prohlídce adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku Ratibořice. Na svém letním sídle vás přijme sama paní kněžna, během prohlídky se o vás postarají úředníci a sloužící.
 

Náchod Kateřiny Zaháňské

Babiččino údolí adventPokud se zajímáte o historická fakta, možná vás překvapí, že hlavním sídlem známé kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské byl ve skutečnosti zámek Náchod, který koupil její otec, Petr Biron, vévoda kuronský. I tady si užijete vánoční atmosféru v adventně a vánočně vyzdobených interiérech zámku, a to od 2. do 17. prosince, vždy o víkendu. Přijďte si prohlédnout zámecké komnaty, které služebnictvo zdobí a připravuje na Vánoce. Při prohlídce zámku vám guvernantka či služebná povypráví o zvycích doprovázejících advent či samotný Štědrý den!