Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Grabštejnské Vánoce a betlémy v Kryštofově údolí
Grabštejnské Vánoce a betlémy v Kryštofově údolí
"> "> ">

Grabštejnské Vánoce a betlémy v Kryštofově údolí

Užijte si adventní prohlídky hradu Grabštejn. Na nádvoří bude stát živý betlém i živá zvířátka a nebudou chybět ani tradiční řemesla. V Kryštofově údolí máte zase pouze ve vánočním čase možnost prohlédnout si unikátní Jírův venkovní betlém.

Užijte si Vánoce na hradě Grabštejně

Vánoce na GrabštejněNa hradě Grabštejn si můžete užít oblíbené Grabštejnské Vánoce s kostýmovanými průvodci. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru.

Zážitek z prohlídky pak na nádvoří umocní adventní melodie, rozveselí vás kejkle, vánoční pocit navodí i oživlý betlém. Vánoční atmosféru podpoří i stánky s vánoční krmí i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry. Nebude chybět ani opékač jedlých kaštanů či perníkářka. Při slavnosti budete také moci ochutnat speciality připravené přímo na ohni v Kuchyni U Ryby!

Na Grabštejn se však můžete vypravit po celý adventní čas – každý víkend se zde konají speciální adventní prohlídky s tematickou výzdobou. Během adventních prohlídek zavítáte nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem z 16. až 20. století, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury.
 

Kryštofovo Údolí ukrývá unikátní betlémy

Kryštofovo ÚdolíV malebné obci Kryštofovo Údolí nedaleko Liberce najdete expozici betlémů, která je umístěna v prvním patře obecního hostince "U Kryštofa" přímo pod dřevěným kostelíkem uprostřed vesnice. Milovníci technických památek dobře znají i zdejší železniční viadukt, který patří k nejromantičtějším u nás.

Spatříte zde víc než dvacet betlémů, od miniaturních až po ty největší. Ty nejstarší pochází už z roku 1846. Je tu k vidění asi polovina původního Müllerova betlému v orientálním stylu a část pohyblivého tyrolského betlému Franze Pohla.
 
Unikátní je například tzv. cikorkový betlém, jehož figurky se nacházely v cikorce v době adventu. Velice zajímavý je Jírův venkovní betlém měřící šestnáct metrů na délku. Vytvořil jej v roce 1999 světoznámý malíř Josef Jíra. Stojí pod širým nebem naproti hostinci "U Kryštofa" avšak pouze v prosinci od začátku adventu do Tří králů v lednu.

1. Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrádek nad Nisou, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory

2. Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

Kryštofovo Údolí, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory