Úvod > Výlety > Výlety za každého počasí > Za chřestem do rodiště Alfonse Muchy

Za chřestem do rodiště Alfonse Muchy

Chřest prostě frčí. Tahle zelenina se dostala po letech na výsluní přízně i u nás a žádný gurmán si nedokáže představit jaro bez šparglových výhonků připravených na mnoho způsobů. V Ivančicích to vědí, a tak se rozhodli udělat ze zdejších Slavností chřestu akci, na kterou stojí za to přijet i z daleka.
Pokud bychom se podívali do minulosti, zjistili bychom, že zdejší chřest miloval dokonce František Josef I. Určitě si na něm pochutnával i rodák Alfons Mucha, jehož muzeum můžete při cestě za chřestem také navštívit. Najdete v něm originály světově uznávaného malíře, které určitě neznáte. Bohužel časy, kdy byl zdejší chřest nejlepší v celém c. k. Rakousku jsou ty tam. Po čtyřiceti letech komunismu se na slavnosti musí chřest bohužel dovážet z Rakouska a Slovenska. Slavnosti chřestu nepořádají v Ivančicích nikterak krátce, ale teprve poslední roky se koncepce mění a začíná být atraktivní pro gastroturistiku. Ještě před třemi lety totiž celé oslavování znamenalo jeden stánek, v němž jste si mohli dát do kelímku nakrájený spařený chřest se strouhankou. Ty doby jsou už ale pryč a každý další ročník se specialitami přímo hemžil.

Pokud se na slavnosti příští rok vypravíte, neměli byste opomenout ani dalšího zdejšího slavného rodáka. Slavný herec Vladimír Menšík zde má památník, ke kterému doporučujeme v rámci vaší návštěvy zavítat. Unikátní je také zdejší židovský hřbitov. Co by kamenem dohodil od Ivančic leží Dolní Kounice, další kulturní mikrocentrum, které je známé zejména klášterem Rosa Coeli. Zatímco Kounice leží po proudu řeky, v opačném směru naleznete další klášter (později přestavěný na zámek). Tentokrát se jedná o obec Oslavany. Ve zdejších zámeckých prostorech můžete ochutnat místní lahodné pivo Templář.