Úvod > Výlety > Výlety za každého počasí > Za chřestem do rodiště Alfonse Muchy

Za chřestem do rodiště Alfonse Muchy

Chřest prostě frčí. Tahle zelenina se dostala po letech na výsluní přízně i u nás a žádný gurmán si nedokáže představit jaro bez šparglových výhonků připravených na mnoho způsobů. V Ivančicích to vědí, a tak se rozhodli udělat ze zdejších Slavností chřestu akci, na kterou stojí za to přijet i z daleka.
Pokud bychom se podívali do minulosti, zjistili bychom, že zdejší chřest miloval dokonce František Josef I. Určitě si na něm pochutnával i rodák Alfons Mucha, jehož muzeum můžete při cestě za chřestem také navštívit. Najdete v něm originály světově uznávaného malíře, které určitě neznáte. Bohužel časy, kdy byl zdejší chřest nejlepší v celém c. k. Rakousku jsou ty tam. Po čtyřiceti letech komunismu se na slavnosti musí chřest bohužel dovážet z Rakouska a Slovenska. Slavnosti chřestu nepořádají v Ivančicích nikterak krátce, ale teprve poslední roky se koncepce mění a začíná být atraktivní pro gastroturistiku. Ještě před třemi lety totiž celé oslavování znamenalo jeden stánek, v němž jste si mohli dát do kelímku nakrájený spařený chřest se strouhankou. Ty doby jsou už ale pryč a letošní ročník se specialitami přímo hemžil.

Za kostelem letos poprvé vznikla placená zóna, která převzala osvědčený koncept FOOD Festivalu. Návštěvníci obdrží konzumační žetony, které si mohou dokupovat, a ty vyměňují za jídlo. A že bylo za co vyměňovat! Jako předkrm bylo možno dostat chlebíček se třemi druhy chřestové pomazánky Tomáše Sysla. Mimo placenou zónu prodával také chřestové pochoutky z listového těsta, které by bylo dobré vyrábět nejen pro podobnou příležitost. Tohle pečivo by se určitě ujalo. Jako hlavní chod mohl následovat např. bílý chřest v pražské šunce nebo telecí řízek s chřestem, obojí s máslovými bramborami hotelu Ryšavý z Vémyslic. Ač byla podávána na plastových talířích, chutnala skvěle. Prostou klasikou byl chřest smažený v trojobalu, ten se dal dokonce dostat i mimo placenou zónu. Zajímavé pochoutky představila restaurace Dobrá chvíle z Neslovic. Úspěch měly chřestové pirohy, ale nejzajímavější byl chřest s jahodami, balsamicem a vanilkovou zmrzlinou. Vzhledem k tomu, že je „špargl“ jak se chřestu říká, zeleninou neutrální, je nakloněn i takovýmto kombinacím.

O jeho vhodnosti pro sladké použití jsme měli možnost se přesvědčit i v hotelu Besední dům, který připravil celé chřestové menu. Ochutnali jsme zde chřestový stroganoff, kterému by prospělo více másla. Zdejší dezert však představoval jeden ze zlatých hřebů celých slavností. Chřestový štrůdl chutná jemněji než klasický jablečný a skořice s chřestem spolu ač neobvykle dokonale ladí. Tuto pochoutku doporučujeme vyzkoušet také doma. Již loni se na slavnostech skvěle zapsala místní restaurace Chacha. Tentokrát tomu nebylo jinak – bodovala snad s nejlepším chřestovým krémem, jaký se u nás vaří. Kdo si dal vepřovou panenku na grilu, s petrželovými bramborami a chřestovým veloute, také si velmi pochutnal. Chacha připravilo jako moučník chřestový koláč s rebarborou. Jak vidíte, chřestových jídel bylo tolik, že jste si nemohli nevybrat. Celkem bylo pro slavnosti podle organizátorů připraveno na čtyři tuny šparglu, a vzhledem k tomu, že se od všech stánků vinuly dlouhé fronty jako chřestýši mezi chřestem, je jisté, že se spotřeboval všechen.

Druhou částí placené zóny pak byla degustace vín moravských vinařů, která probíhala na stejné bázi, jen několik desítek metrů od stánků s jídlem. Víno na nádvoří renesanční radnice (bývalého zámku pánů z Lipé) mělo také svůj půvab. Celkem se zde představilo patnáct prodejců a žízní tu rozhodně nikdo netrpěl. I přes výše popsaná pozitiva mají Slavnosti chřestu do budoucna ještě co vylepšovat. Ostudou je neplacená zóna slavností, kde radní povolili více než kontraproduktivně klasické „laciné“ pouťové občerstvení. Vzhledem k tomu, že placená chřestová zóna byla dobře ukryta za kostelem, „nacpal“ se český člověk mastným langošem, koupil si tričko přivezené z Asie a neměl už potřebu jít ochutnávat nějakou podivnou specialitu. Na druhou stranu byli v pak v zóně jenom lidé, kteří sem přijeli zejména kvůli chřestu. A ti si pak mohli akci i s kulturním programem naplno vychutnat. Uvidíme, co přinese příští ročník, tento byl i přes zmíněné nedostatky lepší než ten loňský.

Pokud se na slavnosti příští rok vypravíte, neměli byste opomenout ani dalšího zdejšího slavného rodáka. Slavný herec Vladimír Menšík zde má památník, ke kterému doporučujeme v rámci vaší návštěvy zavítat. Unikátní je také zdejší židovský hřbitov. Co by kamenem dohodil od Ivančic leží Dolní Kounice, další kulturní mikrocentrum, které je známé zejména klášterem Rosa Coeli. Zatímco Kounice leží po proudu řeky, v opačném směru naleznete další klášter (později přestavěný na zámek). Tentokrát se jedná o obec Oslavany. Ve zdejších zámeckých prostorech můžete ochutnat místní lahodné pivo Templář.