Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Po stopách šlechtických rodů: s Rohany za srdcem vévody d´Enghien na Sychrov

Po stopách šlechtických rodů: s Rohany za srdcem vévody d´Enghien na Sychrov

Slyšeli jste někdy o Ludvíku de Bourbon, vévodovi d´Enghien? Na zámku Sychrov vám ho představí v souvislosti s rodem Rohanů, který na sychrovském panství vládl 125 let. Dozvíte se zde také, co ukrývá kanopa v sakristii zámecké kaple a jaký je osud busty vévody, která je možná originálem sádrového odlitku ztraceného roku 1822 po výstavě v Paříži.

Nepokojné srdce vévody z Bourbonu

Ludvík Antonín Jindřich de Bourbon CondéNa trase A se seznámíte se zajímavým příběhem Ludvíka Antonína Jindřicha de Bourbon – Condé, vévody d´Enghien, který po francouzské revoluci odešel do bádenského vévodství. Ludvík Antonín se narodil 2. srpna 1772 na zámku Chantilly. Již v den jeho narození došlo k prvnímu zásahu osudu. Novorozeně leželo na polštáři, když se od pálenky vznítil oheň a dítě se ocitlo v plamenech. Naštěstí se jej podařilo včas zachránit. Dětství prožil na zámku Chantilly, roku 1788 se stal ve Versailles rytířem královských oddílů. Po francouzské revoluci odcestovala rodina de Bourbon – Condé do Bruselu, pak do Torina, posléze do Ruska a nakonec zakotvila v Německu. Velkou láskou zahořel vévoda k Charlottě de Rohan – Rochefort. Rodina vévody ovšem vztahu nepřála a chtěla, aby byla zachována prestiž rodu a on si vzal královskou princeznu. Právě šlechtický rod Rohanů je spjat se zámkem Sychrov, jehož majitelem se roku 1820 stal kníže Karel Alain Gabriel Rohan. Tímto rokem začíná stopětadvacetiletá éra Rohanů na Sychrově a doba největší slávy zámku.

Ludvíkova popravaV souvislosti s royalistickým povstáním nechal Napoleon Bonaparte vévodu unést skupinou tří set dragounů a v noci z 20. na 21. března 1804 byl šlechtic popraven. Těsně před smrtí si odstřihnul kadeř, sundal prstýnek a vše zalepil do dopisu pro Charlottu. Nechtěl zavázat oči a odmítl si kleknout a šestnácti ranami byl zastřelen. Jeho tělo bylo vhozeno přímo do jámy vykopané chvíli před činem. Když se ujal vlády Ludvík XVIII. přikázal vyzdvihnout tělo vévody a uložit jeho ostatky do kaple Saint – Chapelle ve Vincennes, kde spočívají dodnes.

hrobka rohanůVévodovo srdce však bylo roku 1816 jako vzácná relikvie balzamováno a v kanopě ho Rohanové převezli do rohanské hrobky v Loukově. Zde ho koncem sedmdesátých let 20. století z rozbité kanopy vyzvedla paní Margueritte Kottulinsky a převezla do Francie, kde bylo pietně pohřbeno vedle jeho celoživotní lásky Charlotty de Rohan – Rochefort. Na Sychrově připomínají tuto osobnost v sakristii kanopa, ve které bylo vévodovo srdce uloženo, vyřezávaná kazeta, v níž je látka z vévodovy košile prosáklá jeho krví a suché květy. Osobnost připomíná v rodovém muzeu jeho čapka a portfej.
 

Procházka Besedickým labyrintem skal

Besedické skályPo prohlídce sychrovského zámku vyrazte také do nedalekých Besedických skal. Do Besedic, výchozího místa, můžete dojet autem po silnici Turnov – Železný Brod přes Koberovy. Po červené a zelené značce dojdete k bývalé chatě U Kalicha, kde začíná okruh Besedickými skalami. Uprostřed skal objevíte svatyni Kalich s oltářem a vytesaným kalichem. Modlitebna sloužila k tajným bohoslužbám českých bratří v době protireformace.

besedické skályZe skalních vyhlídek další oblasti skal zvané Chléviště vás uchvátí nádherné výhledy do údolí Jizery i na Vranovský hřeben, Kopaninu, Ještěd, Ralsko, Bezděz a Drábské světničky. Název skal vznikl podle toho, že ve skalách za neklidných dob schovávali vesničané svůj dobytek, aby jim ho nesebrala procházející vojska. Na zpáteční cestě se můžete zastavit v Dlaskově statku u Turnova, který je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury typického pojizerského domu. Najdete zde expozici vesnického obydlí 19. století a zemědělské i řemeslnické nářadí.