Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Za Smetanou do Litomyšle – příběh nadaného dítěte a zámeckého klavíru
Za Smetanou do Litomyšle – příběh nadaného dítěte a zámeckého klavíru
"> "> "> ">

Za Smetanou do Litomyšle – příběh nadaného dítěte a zámeckého klavíru

Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha) byl významný český hudební skladatel období romantismu. Když padne zmínka o koncertujícím dítěti a klavíru, kdekomu se vybaví W. A. Mozart. Jenže zůstaneme v Česku, přesněji řečeno v Litomyšli. Tady se téměř před dvěma sty lety narodil jiný nadaný chlapec, který už ve svých šesti letech udivoval zámecké panstvo hrou na klavír – Bedřich Smetana.
Budoucí slavný hudební skladatel se narodil v Litomyšli v rodině sládka zámeckého pivovaru Františka Smetany a jeho ženy Barbory. V životopisech se sice uvádí, že byl jedenáctý z celkem osmnácti potomků, ale už se zapomíná dodat, že šlo o děti z celkem tří manželství a že mnohé z nich se nedožily dospělosti. Tak či onak, když se narodil Bedřich coby vůbec první syn, už měl pět starších vlastních i nevlastních sester, což určitě vyžadovalo hodně silnou povahu.
 

Koncert zázračného dítěte

Smetanova ložniceProhlídka rodného bytu Bedřicha Smetany v budově zámeckého pivovaru vám prozradí, že rodina si rozhodně nežila špatně. Kromě dobového nábytku a portrétů rodičů Smetanových, Bedřicha i jeho sourozenců si prohlédnete i housličky, oblíbený hudební nástroj, na který budoucí skladatel hrál už jako malý hoch. Tatínek totiž hrával v kvartetu, které se scházelo a koncertovalo právě tady, v bytě Smetanových. Bedřich prý rád domácí koncerty poslouchal a tatínka dost překvapilo, když mu to, co vyslechl, dokázal sám přehrát. Prý mu tehdy bylo asi pět let.

Říká se, že ve stejné době zahrál tatínkovi k svátku part I. houslí z Haydnova kvartetu. Podobně jako malý Wolfgang Amadeus Mozart o šedesát let dřív i Bedřich Smetana jako šestiletý vůbec poprvé vystoupil na veřejnosti, když zahrál zdejší vrchnosti předehru k Auberově opeře Němá z Portici. I on za svůj výkon získal nesmírný obdiv a pověst zázračného dítěte. Navíc klavír, na který tehdy šestiletý Bedřich hrál, můžete dodnes vidět v expozici historických klávesových nástrojů na litomyšlském zámku.
 

Bude z Bedříška muzikant?

PianoZatímco sám skladatel později prohlásil, že se narodil na masopustní úterý, a už proto se musel stát muzikantem, tatínek mu naplánoval jiný osud, zřejmě s představou, že z něj vychová svého nástupce. Na druhou stranu mu ale nebránil v hudebním vzdělávání, a tak se ze Smetany během studií stal vyhledávaný společník a obratný pianista, který neméně pilně pěstoval společenský a umělecký život. Do tohoto období spadají také první skladatelské pokusy, například Louisina polka, připomínající jeho první lásku, sestřenici Aloisii z Nového Města nad Metují.

Jenže to už Smetanovi v Litomyšli dávno nežili; když bylo Bedřichovi sedm let, odstěhovali se do pivovaru v Jindřichově Hradci, poté rodina žila v Růžkových Lhoticích a nakonec se usadili v Praze. V Litomyšli však na slavného rodáka dodnes nezapomněli; kromě zámeckého klavíru a rodného bytu Smetanu připomíná pomník, odhalený roku 1924 na dnešním Smetanově náměstí, a několik hudebních událostí: mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, hudební festival Mladá Smetanova Litomyšl a Smetanova soutěž pěveckých sborů.