Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Za pokladem na hrad Hasištejn

Za pokladem na hrad Hasištejn

Vypravte se na hrad Hasištejn ke kterému se váže hned několik zajímavých pověstí. Výlet vás dále zavede do malebného města Kadaně i na zámek Klášterec nad Ohří se sbírkami porcelánu.
Hrad Hasištejn dal na ostrohu nad důležitou obchodní cestou vystavět počátkem 14. století pravděpodobně král Václav II. Pověsti vyprávějí, že na Velký pátek se zde otevírají všechny ukryté poklady a hrad se objevuje v bývalé kráse, se všemi minulými pány i služebnictvem. Cennosti ve velkém sklepení na prvním nádvoří hlídá obrovský stařec s velkým psem. Tento přízrak také zahnal dva bratry z Bystřice, kteří chtěli poklad po namáhavém kopání vyzvednout.

Jiná pověst tvrdí, že jeden z majitelů odjel do války a zanechal na hradě dceru, jež se v jeho nepřítomnosti tajně vdala za loupeživého rytíře. Hradní pán po návratu zabil z nenávisti kaplana, který mladý pár oddal, dceru dal zaživa zazdít a sám skočil s koněm ze skály do propasti. Tím se vysvětluje původní německý název hradu Hassinstein – Hass = nenávist. Hrad je přístupný individuálně, prohlídka objektu trvá cca 50 minut. Po prohlídce můžete ochutnat speciality restaurace na hradě, která je zařízena v dobovém stylu.

Nedaleko hradu se nachází malebné městečko Kadaň. Kadaň získala statut svobodného královského města kolem roku 1259 a zdejší hrad se v roce 1277 stal sídlem purkrabího kadaňského kraje. Nicméně dnešní tvář historického městského jádra zdobí nebývalé množství nádherných měšťanských domů, církevních staveb i zbytků středověkého opevnění. Ve sklepení františkánského kláštera v Kadani se ukrývá expozice, která mapuje nerostné bohatství z blízkého či vzdálenějšího okolí Kadaně. Ne nadarmo je historická část Kadaně od roku 1978 městskou památkovou rezervací.

Milovníci porcelánu by si neměli nechat ujít prohlídku Muzea porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří, které dokumentuje více něž 200letou historii výroby porcelánu v Čechách. Další dva okruhy jsou pak věnovány zámeckému areálu s kostelem Nejsvětější Trojice s Thunskou hrobkou a expozici Pohádková země Vítězslavy Klimtové a loutek rodiny Kopeckých, které lákají především rodiny s dětmi.

 Celý popis