Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > S osobností na procházku: Prahou za architektonickými stíny Jana Kaplického

S osobností na procházku: Prahou za architektonickými stíny Jana Kaplického

Lord's Media Centre, tiskové centrum na londýnském kriketovém stadionu, oceněné cenou Stirling Prize, obchodní dům Selfridges v Birminghamu, který získal nominaci na cenu Miese van der Rohe, či Muzeum Enza Ferrariho v Modeně – to je trojlístek nejznámějších staveb architekta Jana Kaplického.

Zpráva o smrti Jana Kaplického v lednu 2009 byla překvapivá a hořkosladce vnímaná: zemřel uprostřed práce i životních snů jen pár hodin poté, co jeho druhá žena Eliška porodila dceru Johannu.

Český architekt, který dobyl svět

ChobotniceVizionář architektury a designér Jan Kaplický se narodil v roce 1937, vyrůstal v umělecké rodině v Praze na Ořechovce. V letech 1956 až 1962 studoval na Vysoké škole umělecko-průmyslové u Pavla Smetany, poté působil jako architekt na volné noze. V roce 1968 emigroval do Velké Británie a pozdji získal britské občanství. Působil v architektonické kanceláři Denys Lasdun & Partners a poté v ateliéru Renza Piana a Richarda Rogerse, kde se podílel na projektu pařížského Centre Georges Pompidou. Přibližně deset let po svém příchodu do Londýna založil společně s Davidem Nixonem architektonické studio Future Systems, které vedl společně se svou první manželkou Amandou Levete až do své smrti.

Kaplický se proslavil hi-tech stavbami a experimenty v organickém stylu, inspirovaném křivkami přírodních tvarů.

Stavby slavné a nepostavené

LetnáVedle mnohokrát oceněných staveb, zmíněných v úvodu, řada Kaplického návrhů nebyla nikdy realizována – patří k nim například Národní knihovna v Paříži, projekt stopatrového londýnského mrakodrapu Green Bird a nakonec i Národní knihovna na Letné v Praze.

Nestojí ani další české projekty – budova ve tvaru rejnoka s černým lesklým povrchem aneb Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích či luxusní obytný komplex Klub VolavkaGolf Resortu Konopiště. Jedinou Kaplického stavbou v Česku tak zůstává rodinný dům v Praze-Braníku z šedesátých let.
 

Válka o knihovnu skončila na brněnské zastávce

Brno zastávkaNávrh na novou budovu Národní knihovny na Letenské pláni v Praze rozpoutal masivní veřejnou diskuzi. Mezinárodní komise vedená světově proslulou architektkou Zahou Hadid vybírala vítěze z téměř čtyř stovek projektů od architektů z celého světa. Kaplického návrh se probojoval mezi osm finalistů a jednomyslně byl vybrán jako vítězný. Jenže stavba organického tvaru zeleno-žluto-bílé barvy s fialovými skvrnami, přezdívaná chobotnice nebo blob, leckomu vadila: Pražanům, primátorovi i tehdejší vládě. Stavba byla nakonec zrušena s tím, že Národní knihovna si i nadále vystačí s Klementinem – a Praha tak ztratila šanci vydat se na cestu individuální moderní architektury světového měřítka.

Kaplického budova připomínající chobotnici nakonec vznikla jinde a v menším měřítku: na Okružní ulici na sídlišti Brno-Lesná, kde v rámci projektu Refresh Your World nahradila starou autobusovou zastávku.
 

Jan Kaplický a Eva Jiřičná

Nejúspěšnější česká architektka Eva Jiřičná žila s Janem Kaplickým deset let. Spolu s ním spolupracovala na návrhu obchodního domu Harrods v Londýně. Mezi její nejznámější projekty v České republice patří konstrukce Oranžerie na Pražském hradě. Za svou práci získala Řád britského impéria.