Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Výprava za tajemným doktorem Kittelem

Výprava za tajemným doktorem Kittelem

Jan Josef Antonín Eleazar Kittel byl slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Za svého života se stal slavným, po smrti legendárním. Přijímal pacienty z Vídně, léčil šlechtu v daleké Praze, staral se i o chudé nemocné v širokém okolí Jizerských hor a Krkonoš.
V obci Krásná poblíž Jablonce nad Nisou si doktor Kittel v polovině 18. století postavil tajemné sídlo zvané Burk, kde měl lékárnu, pokoje pro pacienty, prý i pitevnu a místnost s lidskými kostrami a knihami. U domu doktor zřídil praktickou zahrádku, kde pěstoval léčivé byliny a dokonce si zde nechal pro tyto účely zřídil i skleník. Dům samotný je opředen tajuplnými historkami, které si ničím nezadají s faustovskými legendami. Doktorovy úspěchy, sláva a majetek, jakož i peníze na stavbu Burku, to vše údajně pocházelo od samotného ďábla. Kittelův dům se postupně rekonstruuje, vidět můžete i Čertovy kameny, místo, kde se doktor Kittel údajně upsal ďáblu, anebo se projít po Kittelově naučné stezce. Vedle kostela je dodnes zachovaná studánka svatého Josefa. Její léčivou vodou Kittel používal k vodoléčbě - pacienti se ve vodě, která je mírně radioaktivní, omývali a koupali; v domě byly k tomuto účelu k dispozici dokonce i vany. Důležité bylo sklepení domu. Kittel se tu prý věnoval praktické magii a lidé si povídali o tom, že se ve své tajné laboratoři pokouší vyrobit elixír života.

Jan Josef Antonín Eleazar Kittel byl prý mohutného vzrůstu a byl silný a vytrvalý. Měl to skutečně zapotřebí, neboť za svými pacienty musel po horách putovat desítky kilometrů. Plášť sice nosil, ale určitě nebyl čarodějný - Jan Josef totiž patřil ke třetímu řádu Františkánů, založenému právě pro službu nemocným. Charakteristickým oděvem jeho příslušníků byl právě dlouhý plášť hnědé barvy. Svůj plášť prý ani doktor Kittel nikdy neodkládal a často v něm navštěvoval františkánský klášter v Turnově.
Celý popis