Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Sucha
Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Sucha
">

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Vojtěch Sucharda (16. ledna 1884 Nová Paka – 31. října 1968 Praha) byl český sochař, restaurátor, řezbář a loutkář. Známe jej jako zakladatele a uměleckého vedoucího divadla Říše loutek, méně se však ví o práci, kterou odvedl pro orloj na Staroměstské radnici v Praze a pro katedrálu sv. Víta na Pražském hradě.

Vojtěch Sucharda pocházel z uměleckého rodu z Nové Paky, kde se už od dob pradědečka Jana Suchardy dědilo řezbářské řemeslo. Absolvoval pražskou Uměleckoprůmyslovou školu a jeho prvním velkým dílem se stal pomník Františka Palackého na Palackého náměstí v Praze, s nímž pomáhal bratrovi Stanislavovi, v té době již věhlasnému sochaři. Díky němu se Vojtěch dostal i k dalším prestižním zakázkám, například na výzdobě muzea v Hradci Králové či paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze, ale záhy se proslavil také jako samostatný řezbář, loutkář a restaurátor.
 

Katedrála a loutky

Katedrála sv. Víta na Pražském hradě se stavěla šest staletí a Vojtěch Sucharda na ní začal pracovat Katedrála sv. Vítaroku 1907. Je autorem 250 novogotických hlavic sloupů s rostlinnými, zvířecími i figurálními motivy, vytvořil také řadu reliéfů v interiérech chrámu i na jeho průčelí.

Za první světové války padl do ruského zajetí; právě tam, v Nižním Novgorodě, si vyrobil první vlastní loutkové divadlo a s několika přáteli s ním začal hrát. Po návratu do vlasti společně s manželkou Annou, mimochodem někdejší spolužačkou z Uměleckoprůmyslové školy, založil ochotnickou loutkovou scénu V říši loutek, v roce 1928 přejmenovanou na divadlo Říše loutek. Pro pravidelná sobotní a nedělní dětská představení sám vyřezával půvabné dřevěné loutky, věrné umělecké tradici rodu Suchardů, psal a režíroval hry a sám v nich i hrál. V divadle, které dnes odborníci řadí k záladním pilířům českého moderního loutkového divadelnictví, Sucharda působil jako principál a umělecký vedoucí až do roku 1956.
 

Suchardovi apoštolové na staroměstském orloji

OrlojNejznámějším dílem Vojtěcha Suchardy jsou sochy apoštolů, které můžete v oslnivém představení každý den vidět na orloji Staroměstské radnice v Praze. Jedna z nejvzácnějších a nejznámějších pražských památek pochází z počátku 15. století – není divu, že soupis oprav a rekonstrukcí je delší než legenda o jejím vzniku. Vojtěch Sucharda se na restaurátorských pracech podílel už před první světovou válkou, ale zejména po skončení druhé světové války, při níž radnice vyhořela.

Na realizaci Suchardova návrhu na celkovou modernizaci výtvarného řešení staroměstského orloje podobně jako na zcela nový hodinový stoj tehdy sice nedošlo, ale podle vlastních návrhů vytvořil alespoň nové sochy dvanácti apoštolů – a snad i díky nim vypadá vzácná technická památka na Staroměstském náměstí stejně, jako vypadala už před staletími.

Mapa výletu

Export GPX