Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor
Po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor
">

Po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Jiráskova cesta je nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů. Projděte se po hřebenech i vy, ať už na příjemné vycházce, při celodenním výletu nebo několikadenním putování.
CyklistiJiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu. Byla impulzem k dalšímu rozvoji turistiky a dala základ dnešní rozsáhlé síti značených cest v Orlických horách a Podorlicku. Své postavení si Jiráskova cesta zachovává dodnes a je jedním z hlavních fenoménů Orlických hor.

Červeně značená cesta je hlavní dálkovou hřebenovkou Orlických hor a celkem měří 170 kilometrů. Začíná v Broumově a pokračuje přes Hronov, Náchod, údolí Metuje do Orlických hor k Novému Hrádku. Dále putuje přes Šerlich a Velkou Deštnou, Kunštátskou kapli, Anenský vrch, tvrz Hanička až k Zemské bráně a Čiháku do Mladkova, přes Suchý vrch a Českou Třebovou až do Litomyšle. Spojuje ty nejkrásnější partie a atraktivity Orlických hor. Připojit se na ní můžete například na železniční zastávce Jablonné nad Orlicí, Mladkově a Náchodě.

Trasa po hřebeni hor navíc probíhá z větší části po zpevněné cestě, která je ideální pro jízdu s cyklosedačkou či vozíkem. Cyklobusy Orlických hor jezdí o víkendech a svátcích až do konce září, a to z celé řady měst v podhůří včetně linky z Hradce Králové nebo Pardubic. Celoročně a denně lze využít RadioBUS Turistu, který dopravuje turisty i cyklisty po Orlických horách na základě telefonického objednání.
 

Pěší túra na etapy – víkendovka i týdenní dovolená

Orlické horyKdo by si chtěl projít trasu celou, může si ji rozdělit do několika etap, které lze zvládnout postupně anebo během týdenní dovolené. Trasa začíná v Broumově, kde bude hezká i prohlídka nedalekých Adršpašsko-Teplických skal (doporučujeme si na to vyhradit celý jeden den).

1. Červená vás z Broumova vyvede k barokní kapli na Hvězdě a Broumovskými stěnami pokračuje do Machova a Hronova (26 km).

2. Po sedmi kilometrech z Hronova přijdete do Náchoda, kde si nenechte ujít prohlídku zdejšího zámku. Pak vás čeká pravá romantika – procházka po břehu Metuje k údolí Peklo a krásná stezka podél říčky Olešenky. Zeleným údolím se dostanete na západní okraj Orlických hor, do Olešnice (25,5 km).

3. Z Olešnice stoupá stezka přímo do srdce hor na Vrchmezí a Šerlich (Olešnice – Šerlich 9 km), Velká Deštná, Pěticestí, Komáří vrch, k tvrzi Hanička (Olešnice – Hanička 29 km), odkud se můžete svézt autobusem do Rokytnice.

4. Další den se dá pokračovat (opět od Haničky) na Zemskou bránu, Kašparově chatě na hranicích s Polskem a do Mladkova, na Vysoký Kámen a k dělostřelecké tvrzi Bouda. Ubytování je možné na Suchém vrchu, kde stojí i stejnojmenná rozhledna (26 km).

5. Poslední úsek trasy je již ve znamení velkého klesání. Červená značka vás povede přes Jablonné (stanice ŽST) na Mariánskou horu u Dolní Čermné a k Třebovským stěnám, a dále údolím Skuhrovského potoka do České Třebové.
 

Z historie turistiky v Orlických horách

Orlické horyVůbec první trasa na hřeben Orlických hor vedla z Rychnova přes Deštné na majestátné Vrchmezí (1084 m n.m., nejvyšší horu polské části Orlických hor), kde již mnohem dříve v roce 1893 stála dřevěná rozhledna s chatou pojmenovaná podle Heinricha Rübartsche, známého propagátora horské turistiky a lyžování v Orlických horách. Tehdy ještě jako jediná stavba na hřebenech Orlických hor. Ta však bohužel v roce 1945 vyhořela a nebyla obnovena. Výšlap na Vrchmezí není zdaleka zadarmo, neboť jeho svahy patří k nejstrmějším v Orlických horách, odmění vás ale krásné výhledy do kraje. Dnes jeho významnou turistickou historii a návštěvu hned několika významných osobností např. i císaře Josefa II. připomíná památník na jeho vrcholu.

O vyznačení Jiráskovy cesty se zasloužil rychnovský oddíl KČT, profesoři místního gymnázia a jejich studenti. Trasa byla původně kratší, čítala asi 90 km a vedla z Jiráskova rodného Hronova do Jablonného. Až v dalších letech byla na počest Aloise Jiráska prodloužena do České Třebové a Litomyšle (celkem 170 km), kde dlouhá léta žil se svou rodinou. Slavnostní otevření dálkové trasy proběhlo 31. července 1921 u chaty Panorama v Deštném v Orlických horách, kterého se Jirásek, tehdy jako již 70letý, zúčastnil.

11. Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Olešnice v Orlických horách, Královéhradecko

12. Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Deštné v Orlických horách, Královéhradecko

16. Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

Říčky v Orlických horách, Královéhradecko

17. Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Hradec Králové, Královéhradecko

21. Rozhledna Suchý vrch

Červená Voda, Východní Čechy