Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Okruh kolem Adršpachu
Okruh kolem Adršpachu
">

Okruh kolem Adršpachu

Středně obtížná trasa vedoucí částečně po silnicích III. třídy, ale většinou po zpevněných polních cestách. Trasa je velmi hezká, vede v bezprostřední blízkosti Teplicko-adršpašských skal s pěknými výhledy na skalní města i okolí. Za dobrého počasí jsou např. z rozcestí Pod Zvětralým vrchem vidět Krkonoše. Trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi.
Kolem AdršpachuKruhový výlet začíná v Teplicích nad Metují a kopíruje trasu č. 4036. Trasa vlastně objíždí celé Adršpašsko-Teplické skalní město. Na trase jsou však další (méně známé) zajímavosti, jako například  Jiráskovy skály – skalní útvarym které jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují.

Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu. Nachází se zde Černé jezírko u bývalého středověkého hradu Skály (Bischofstein). 

Od vrcholu Čáp k Adršpachu

Adršpašský okruhHrad byl postaven koncem 14. století a dnes jsou zde patrné části zdiva, zbytky hradní branky a schodů tesaných přímo do skály. Na vrcholu je skalní vyhlídka, z které je krásný pohled na stolovou horu Ostaš, Polici nad Metují, polské Góry Stolowe a na Orlické hory.

Dále podjedete pod vrcholem Čáp, okolo Janovických hřebenů, až se dostanete pod zříceninu hradu Adršpach. V Dolním Adršpachu můžete zastavit v Muzeu horolezectví na místním zámku, nebo přímo u vstupu do Adršpašských skal. Cesta zpět do Teplic se příjemně vine okolo řeky Metuje, zabloudit tu není kam. Celá trasa měří 20 kilometrů a zvládnou jí určitě i děti.