Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Na kole vévodstvím Zákupským

Na kole vévodstvím Zákupským

Na zámku Zákupy v severních Čechách mají na jednoho z jeho majitelů jen dvě drobné památky. Malou bustu a obrázek na hrníčku. Syn francouzského císaře Napoleona I. a rakouské arcivévodkyně Marie Luisy sem nikdy na návštěvu nepřijel.

Napoleon František Josef Karel Bonaparte známý též jako Orlík byl po svém otci císaři Napoleonovi I. Bonaparte oficiálním dědicem francouzského trůnu. Narodil se v roce 1811, takže po definitivním pádu tatínkova císařství mu byly pouhé čtyři roky. S matkou Marií Louisou se pak vrátil do Vídně, kde vcelku spokojeně žil na dvoře svého dědečka, rakouského císaře Františka I. Když císař František I. přemýšlel, co s přebytečným vnukem, poradil mu kancléř Metternich, aby mu udělil nějaký neškodný titul a vzdálené panství. Právě kvůli Orlíkovi tedy císař povýšil zákupské panství na vévodství a vnukovi udělil honodně znějící titul vévoda zákupský.

Panství bez pána

Zámek ZákupyJenže Orlík se ve skutečnosti na svá severočeská panství ani na zámek Zákupy nikdy nepodíval, natož aby se ujal jejich správy. Žil ve Vídni, kde také v červenci 1832, v pouhých jednadvaceti letech, předčasně zemřel na tuberkulózu. Do Francie se vrátil po více než sto letech, když roku 1940 nechal Adolf Hitler přemístit sarkofág s jeho tělem do pařížské Invalidovny a pohřbít vedle jeho otce Napoleona I.

Zákupy sice Orlíkovou smrtí přišly o vévodu i titul vévodství, ale dál zůstaly v majetku nejbližších habsburských příbuzných. Matku Marii Louisu, bývalou francouzskou císařovnu, po její smrti v roce 1847 vystřídal Orlíkův strýc, rakouský císař a poslední český korunovaný král Ferdinand I. Dobrotivý.

Letní sídlo bývalého císaře

Zákupy zámekAni tehdy si ale Zákupy titul císařského sídla neužívaly dlouho; už o rok později se Ferdinand I. v Olomouci vzdal vlády ve prospěch svého synovce Františka Josefa. Po abdikaci si k trvalému pobytu zvolil Pražský hrad s tím, že zámky v Zákupech a Ploskovicích mu budou sloužit jako letní sídla.

Pro oba zámky to byla dobrá zpráva; jejich stav nebyl zrovna reprezentativní, a tak došlo ke spěšné a rozsáhlé renovaci. V Zákupech dal dvorní dekoratér Josef Veselý ve spolupráci s malířem Josefem Navrátilem přemalovat poničené barokní fresky na stropech, zdi pokryly nové tapety, v místnostech se objevila nová kachlová kamna, bohatě řasené závěsy a luxusní nábytek. Interiéry ve stylu tehdy módního druhého rokoka se ostatně na zámku Zákupy dochovaly dodnes v prakticky nezměněné podobě. Přijeďte se podívat, jak vypadalo ukázkové letní císařské sídlo v polovině 19. století!

Na výsluní slávy císařského dvora

Poslední ozvěnou někdejšího císařského lesku se stala svatba rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este s hraběnkou Žofií Chotkovou v roce 1900. Nebyla to svatba jak má být – vídeňský dvůr se nedostavil a do Zákup tehdy přijela jen Ferdinandova nevlastní matka a její dcery. Žofie Chotková sice patřila k nejvyšší české aristokracii, ale podle mínění císaře Františka Josefa I. nebyla pro následníka trůnu dost nóbl – ale to už je jiný příběh.

Zámku svatba pověst rozhodně nezkazila, i když jej od té doby už prakticky nikdy nepoužíval. V roce 1918 po zániku monarchie přešel společně s ostatními císařskými statky do vlastnictví československého státu a dosud je státním majetkem.

Projeďte se na kole po Zákupském vévodství

SloupBývalé Zákupské vévodství nabízí řadu atraktivních míst k pěknému cyklovýletu. Projet se můžete okolo říčky Svitávky k Pustým kostelům, které vznikly těžbou písku z pískovcového masivu a okolo Havraních skal, ke kterým se váže i řada pověstí.

Říká se, že na té nejvyšší (která dnes slouží jako vyhlídka) bylo ještě v 17. století popraviště Sloupského hradu. V Novém Boru stojí za návštěvu Sklářské muzeum.

Celý popis

3. Havraní skály u Nového Boru

Nový Bor, Českolipsko a Jizerské hory

4. Sklářské muzeum v Novém Boru

Nový Bor, Českolipsko a Jizerské hory

5. Skalní hrad a poustevna Sloup

Sloup v Čechách, Českolipsko a Jizerské hory