Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Zkamenělá svatba ve Svatošských skalách

Zkamenělá svatba ve Svatošských skalách

Mezi Loktem a Karlovými Vary protéká Ohře romantickým hlubokým údolím, které patří k nejhezčím říčním úsekům u nás. Břehy po levé straně lemují Svatošské skály, mohutné žulové stěny a věže, které obestírají roztodivné pověsti. Ta nejznámější vypráví o zhrzené lásce a krutém trestu, kdy lesní víla proměnila průvod svatebčanů v kámen.
Zkamenělá svatbaJan Svatoš slíbil svou lásku vodní víle z řeky Ohře výměnou za tajemné vědění, které mu měla poskytnout. Později však začal svého slibu litovat, protože se zamiloval do jiné dívky. Spoléhal na to, že pomocí kouzel zlomí předchozí slib. Když však milenci stáli před oltářem a zbývalo jen říci "ano", náhle se zjevila ona víla a pomocí kletby proměnila celý svatební průvod ve skály.

Každý skalní útvar zde má své jméno; stojí tu hlavní hrdina této legendy Jan Svatoš, jeho zkamenělá nevěsta, kněz, ministranti, svatební hosté, hudebníci i svatební kočár. Oba břehy spojuje dřevěná lávka, a tak se na Svatošské skály můžete podívat zblízka i zdálky. O pár kilometrů níž podél toku Ohře objevíte ve skále nad řekou Ohří nad obcí Dubinou zvláštní skalní dutiny, připomínající jeskyňky. Říká se jim Skalky skřítků a ani geologové se nedokáží shodnout, mají-li vysvětlit jejich původ. V korytě Ohře u Dubiny si všimněte také balvanů pozoruhodných tvarů a rozměrů s obřími hrnci; ty jsou viditelné zejména při nižším stavu vody.