Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Za lelky na Babí lom
Za lelky na Babí lom
">

Za lelky na Babí lom

Skalnatý hřeben nad Lelekovicemi byl oblíbeným výletním místem již v 19. století, kdy tu vznikla trámová rozhledna, krytý altán a okolí obkroužily pohodlné vycházkové cesty. Dnes tu stojí volně přístupná rozhledna a v jejím okolí najdete několik skvělých míst, kde se bude líbit malým i velkým.
Na Babí lom (562 m) je to ze všech stran do kopce, z Vranova, z Podlesí i z Lelekovic, a je tedy celkem jedno, jakou trasu si vyberete. Pokud jste ale slíbili dětem lelky, na nic nečekejte a začněte rovnou u nich.
 

Hurá na lelky!

LelciVýchozím bodem je náměstí v Lelekovicích; ještě před cestou si prohlédněte kostel sv. Filipa a Jakuba, nejstarší stavbu v obci. Ještě starší býval hrad, ale ten připomíná jen několik odkrytých zdí a základů. Z náměstí se vydejte po červené turistické značce směrem na Babí lom. Po necelém půl kilometru dorazíte na první rozcestí. Vlevo vede cesta pro zdatné turisty, kteří mohou po červené značce pokračovat přímo na rozhlednu, ale s dětmi raději pokračujte po asfaltce, na rozhledně lelky stejně nechytíte. Podél silničky objevíte několik studánek a po necelých třech kilometrech dorazíte k důmyslné pasti na lelky zvané Lelkovadlo.
 

Lelkovadlo a lesní stezka pro děti

Naučná stezkaLelkovadlo je oddechové místo pro protáhnutí těla, ale navíc tu najdete neobyčejný vynález: lelkovač. Jeho autorem je výtvarník Jan Novák, který vytvořil také sochu Ponávky na hřišti u hasičské zbrojnice v Lelekovicích. Lelkovač prý slouží zejména obyvatelům Lelekovic, neboť ti rádi lelkují, ale alespoň jednou ročně by ho měl použít každý. Pokud se svých lelků chcete zbavit, stačí prý lelkovačem jednoduše projít. Lelci se uchytí v hnízdě nahoře a vy se můžete spokojeně vrátit ke své práci.

Pro rodiny s dětmi máme ještě jedno lákadlo. Tím je naučná stezka Babí lom, k níž vás dovede odbočka od nedalekého rozcestí U Jelínka. Měří necelé dva kilometry, vede téměř po rovině a mapuje příběh stromu od semene až po výrobky ze dřeva. Trasu lemuje deset informačních tabulí, u každého zastavení je dřevěná socha některého lesního zvířete. Navíc tu objevíte lesní altán, čtyři lesní hřiště a obnovenou studánku sv. Huberta.
 

Rozhledna a vranovský kostel

Poutní místo VranovKdo se těší na rozhlednu, ten se konečně dočká. Babí lom není jen jedním ze symbolů Lelekovic a oblíbeným výletním cílem, ale s 562 metry nadmořské výšky také nejvyšší vrchol v okolí Brna. V roce 1961 vyrostla na jižním konci hřebenu volně přístupná rozhledna, z níž je při dobré viditelnosti vidět až třetina Moravy a část Rakouska; kdo má mimořádné štěstí na počasí, ten zahlédne i 200 km vzdálené vrcholky Alp. Nejhezčí – a také nejnáročnější – je kousek cesty po skalnatém hřebeni, kudy vede odbočka k rozhledně od modré turistické značky; s menšími dětmi tu musíte dávat opravdu dobrý pozor.

Na zpáteční cestu se můžete vydat na vlak do České, do Lelekovic anebo kolem lelkovadla přes lesy do Vranova a Útěchova, kam jezdí autobusy brněnské městské hromadné dopravy. Vranov je známé poutní místo, a pokud vám zbude čas, nahlédněte do interiérů barokního kostela Narození Panny Marie. V jeho podzemí se skrývá Liechtensteinská hrobka, v blízkém paulánském klášteře vzniklo Duchovní centrum sv. Františka z Pauly.
Celý popis