Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Výlet do pohádky za princem Bajajou

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Úzké pěšinky mezi masivními bloky skal, kamenné lože anebo zámek, kde bydlela princezna… Projděte se s dětmi Hruboskalským skalním městem na místa, která znáte z klasické české pohádky Princ Bajaja. Cesta v princových šlépějích bude krásná v jakémkoli ročním období, avšak na podzim pohádková atmosféra skalního města obzvláště vynikne.
Zámek Hrubá SkálaUdělejte si s dětmi pěkný výlet do pohádky, na Hruboskalsku se vám to stoprocentně podaří. Vyrazit můžete samozřejmě kdykoli, avšak na podzim, když bílý závoj mlhy klesne do údolí a roklí, potemnělá zákoutí skalních převisů mohou ukrývat loupežníky, vítr ve skalách připomíná dračí dech a zámecká dlažba je mokrá, až koním kloužou kopyta, je k návštěvě pohádky přímo ideální.

Myší díraZačátkem trasy může být Hrubá skála se zámkem, kde bydlela princezna Slavěna. Za drakem musíte do skalního labyrintu. Přímo z parkoviště vede tak trochu ukrytá zelená značka, kterou by rozhodně bylo škoda minout. Úzkou skalní průrvou s názvem Myší díra se dostanete ke skalnímu masivu Potkan. Tady uhněte doleva po modré značce na lesní cestu, kudy jel i princ na svém mluvícím běloušovi. Tou dojdete do skály k vytesaným schodům. V polovině výstupu se nachází Adamovo lože, nyní už značně proleželé. Přenocoval tu i princ Bajaja na svém putování, vpravo na malý oltářík si položil svou truhličku a meč. Schody pokračují směrem vzhůru k rozcestí U Adamova lože. Tady si na lavičce můžete po namáhavém výstupu odpočinout.


Od Bukoviny ke Lvíčku nebo k pohádkové krčmě

HruboskalskoDále vás čeká cesta po červené, směrem na arboretum Bukovina. Za arboretem je zajímavá zatáčka vytesaná do skály – právě tady se Hruboskalsko v pohádce poprvé setkává s princem Bajajou, když zde loupeživá cháska přepadla bezbranný povoz. Červená značka vás zavede i k blízkým vyhlídkám z nichž nejpopulárnější je U Lvíčka. Odtud budete mít celé skalní město opravdu jako na dlani. Zpět k rozcestí U Adamova lože se musíte vrátit stejnou cestou, starší děti určitě ujdou ještě kus cesty ke Kopicově statku, ve kterém poznáte pohádkovou krčmu, kde se princ Bajaja zastavil, seznámil se s Černým rytířem a získal přátelství mluvícího koně. Dětem se bude líbit zdejší galerie reliéfů vytesaných do nedalekých skal. Kdo se vydá až na hrad Valdštejn, uvidí obloukový most, kudy projížděl kočár vezoucí princeznu k drakovi. K vyhlídce U Lvíčka je to 2 km, ke Kopicově statku 4 km a až k hradu Valdštejnu a zpět 9,5 km.

HruboskalskoNa zpáteční cestě se můžete zastavit ještě v rodovém sídle princezny Slavěny, na zámku Hrubá Skála. Ten slouží jako hotel, ale dovnitř na nádvoří je možné se za drobný poplatek podívat. Tam se v pohádce sjížděli princové na námluvy, z oken zámku přihlížela princezna rytířskému souboji i závěrečné bitce. Zámecké hradby připomínají scénu, kdy přes ně přepadne zločinná cháska Černého rytíře a padá do Zámecké rokle.

A na závěr vám ještě prozradíme, kde měl své domovské sídlo princ Bajaja. Mihne se na začátku pohádky, když princ pod kámen vedle hradní brány vloží klíč od hradu, než odjede hledat štěstí do světa. Jedná se o hrad PirkštejnRatajích nad Sázavou, bohužel je však nepřístupný.