Úvod > Výlety > Výlety pro děti > S dětmi do Lokte: hrad, strašidla a kuriozity
S dětmi do Lokte: hrad, strašidla a kuriozity
">

S dětmi do Lokte: hrad, strašidla a kuriozity

Víte, že na hradě loket řádí skřítek Štrakakal, postrach neučesaných dětí? Že v hradní věži bydlí drak a že tu mají mučírnu, kde i těm nejodvážnějším běhá mráz po zádech? Pokud ji chcete vidět na vlastní oči, nezbývá než se vypravit do Lokte. A rozhodně s sebou vezměte děti, je to výlet přímo pro ně určený!
Hrad je pomyslnou korunou malebného města Lokte; jméno mu dal tok řeky Ohře, který právě tady připomíná paži ohnutou v lokti. Nejlépe to uvidíte z výšky – tak proč nevystoupat na šestadvacet metrů vysokou hradní věž? Nenabízí jen výhled do širokého okolí, ale objevíte tu i pozůstatky obytné místnosti s pravým středověkým záchodem a loketského draka. Bát se ho nemusíte, je to prý velký dobrák a odedávna za ním chodívaly loketské hospodyňky, kterým doma vyhasla kamna; drak jim prý ochotně plivnul nový.
 

Mučírna, porcelán a minirotunda

LoketSlibovali jsme mučírnu, máte ji mít: najdete ji ve vězení hned vedle věže. Studené a vlhké kobky vypadají stejně jako v době, kdy hrad sloužil jako městské vězení. Drsný zážitek slibuje expozice útrpného práva s mučicími nástroji, figurínami a strašidelným zvukovým doprovodem. Dejte si pozor, někde ve věznici se schovává i střapatý Štrakakal, místní strašidlo, které pronásleduje všechny neučesané děti a tluče je po zádech knihou a kartáčem.

Co kromě toho na Lokti najdete? Třeba pod hradní věží mají vystavenou sbírku historických zbraní a v přízemí hejtmanství si prohlédnete porcelán, který se vyráběl v místních porcelánkách; k vidění je nádobí i lázeňské koflíky, porcelánové hlavičky starých panenek a dýmek a spousta dalších drobností. Místní kuriozitou je také nejmenší rotunda na světě s průměrem 3,6 metru, po staletí ukrytá pod schodištěm severního paláce. Pochází z konce 12. století a na své znovuobjevení si musela počkat až do roku 1966.
 

Loketská strašidla

DrakDrakem a Štrakakalem přehlídka loketských strašidel a strašidýlek rozhodně nekončí. Raritou, kterou jinde neuvidíte, je takzvaný zakletý zlý purkrabí Botho z Eulenburgu. Býval postrachem loketských poddaných a kdysi ho prý trefil blesk tak šikovně, že z něj zbyl jen obří kus kovu. Nedal se roztavit a jeho tajemství nedokázali rozluštit ani věhlasní mudrci a alchymisté. Dnes už odborníci zjistili, že nejde o kouzlo, ale o meteorit; nikdo ale neví, jak se v Lokti objevil. Možná ho kolem roku 1400 vyorali ze země někde v polích, možná v srpnu 1422 dopadl přímo na hradní nádvoří. Pár desítek let ležel meteorit dokonce na dně hradní studny; hodili ho tam za třicetileté války, aby podobně jako rudolfinské sbírky z Pražského hradu neskončil v rukou Švédů. Na světlo se „zakletý purkrabí“ znovu podíval až v roce 1670. Postupně byl rozřezán na několik kusů; část je vystavená v hradním markrabství, další kusy meteoritu jsou v depozitáři sokolovského muzea, v Národním muzeuPraze a dokonce i v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni.

Zatímco purkrabí byl hrdina veskrze záporný, skřítek Gottstein se řadí mezi hodné přízraky. Sošku vládce loketských skal, kamenů a přízraků najdete přímo na hradním nádvoří; když jej pohladíte po bradce, něco si budete přát a ještě mu navíc necháte symbolickou minci, možná vám to splní. Dobrá rada? Nikdy, ale vážně nikdy nesahejte na jeho kyj, vymstí se vám to – ostatně pročpak ho asi schovává za zády?
 

Co byste ještě měli vidět a vědět o Lokti?

LoketHrad Loket je otevřený po celý rok a každý měsíc se tu odehrává řada akcí: jarmarky, noční prohlídky, koncerty a středověké slavnosti. Podívejte se do kalendáře akcí na portálu Kudy z nudy anebo na oficiální stránky hradu!

Na Lokti byl kdysi vězněn maličký kralevic Václav, pozdější císař římský a král český Karel IV. Jako dospělý se na hrad rád vracel; při jedné z mnoha loveckých výprav objevil horké prameny a založil Karlovy Vary.

Karlových Varech mají kamzíka, v Lokti na Kolowratské stojí zeprase, fiktivní kříženec zebry a divokého prasete. Dostanete se sem po lesní cestě z Revoluční ulice a odměnou za stoupání do kopce bude kromě seznámení s místní prapodivnou celebritou i hezký výhled na celý Loket.

Při procházce městem objevíte řadu muzeí; s menšími dětmi se zajděte podívat třeba na kuriozity do Černé věže, ty starší vezměte do Muzea tajných spolků. Spousta zdejších exponátů by se dala označit cedulkou přísně tajné; věřte nebo ne, ale prý je nikdy neměla spatřit široká veřejnost!