Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Procházka mezi roubenkami v Křižánkách na Vysočině

Procházka mezi roubenkami v Křižánkách na Vysočině

Pokud trávíte čas rádi v přírodě, objevujete nová místa a nezastaví vás ani chladnější teploty, pak pro vás máme tip na procházku mezi krásnými roubenými domky, které jsou zasazené do jedinečné krajiny Vysočiny. Křižánky jsou malebnou vesnicí, jejíž okolí je rájem turistů, cyklistů a bežkařů, na Křižánkách se dokonce údajně objevily první lyže na Vysočině.
Vesnická památková rezervace Křižánky se rozprostírá po obou stranách řeky Svratky a historická zemská hranice dělí obec na českou a moravskou část. Křižánky se nachází v CHKO Žďárské vrchy a tvoří ji tři části: Moravské Křižánky, České Křižánky a České Milovy. Obec má pouze 370 trvale bydlících obyvatel.
Křižánky jsou horskou vesnicí s rozptýlenou zástavbou, jež je tvořena převážně roubenými domy typickými pro oblast Horácka na Českomoravské pomezí. Osobitým znakem horáckých domů je bedněný štít s podlomenicí a valbičkou. Vesnická památková rezervace byla vyhlášena v roce 1995.


Za pilníkáři na Český kopec

Historie Křižánek je spojena především s výrobou pilníků. Pilníkářství se sem rozšířilo pravděpodobně na začátku 20. let 19. století. Místní legendy vypráví o Francouzovi, který se v Křižánkách usadil a naučil místní lidi dělat pilníky, ale také o saských vandrovnících, a především o legendárním "praotci" křižáneckých pilníkářů Bořkovi, u jehož se měli vyučit další pilníkářští mistři – zakladatelé pilníkářského řemesla i pilníkářských rodů.

Vypravte se po naučné stezce na Český kopec a seznamte se s příběhem křižáneckých pilníkářů. Každá obec má svoji historii. Každá obec má něco, co je právě pro ni specifické a unikátní. Život na Křižánkách do II. světové války ve značné míře ovlivňovalo pilníkářské řemeslo. Dávalo lidem obživu a pomohlo obci překlenout těžká období.

Dokázalo udržet lidi v obci i v době, kdy z řady jiných obcí odcházeli lidé za prací do měst. Dnes už je ruční pilníkářství zaniklým řemeslem. Délka naučné stezky je necelé 2 kilometry. Na konci stezky je možné se po cestě dostat k rozcestí, které vás nasměruje k dalším oblíbeným turistickým cílům, na Čtyři palice a Zkamenělý zámek. Vypravit se můžete také na nejvyšší vrchol Žďárských vrchů, na Devět skal.