Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Poznejte Lašskou bránu – výjimečná města Beskyd a Valašska

Poznejte Lašskou bránu – výjimečná města Beskyd a Valašska

Tak jako všude jinde, ani v Beskydech není počasí vždy ideální. Pokud se kvůli němu zrovna nedostanete na výlet do přírody, nezoufejte. Návštěva čtyř sousedících měst – Štramberka, Kopřivnice, Příboru a Hukvald, nazývaných jako Lašská brána, může vaše turistické putování skvěle doplnit.
Ale i za dobrého počasí není nikdy na škodu dozvědět se něco zajímavého o zdejším prostředí, historii nebo slavných lidech. Vyzkoušejte, zda bude prostředí Lašské brány inspirativní i pro vás. Špetka historie a kapka techniky vytvoří spolu s hudbou a přírodou tu správnou náladu pro poznávací výlet.
 

Dobrodružství očima Zdeňka Buriana

ŠtramberkVýlet do kopcovitého městečka Štramberk si nenechte ujít. Určitě vás dobře naladí pohodová atmosféra místa, kde čas plyne jen pozvolna. Nejvýraznější památku poznáte už z dálky – kulatá věž zvaná Trúba vyčnívá nad okolní stromy. Všechny strany ochozu otevírají daleké výhledy do krajiny. Jako na dlani uvidíte široké okolí s vrchem Kotoučem a rozhlednou na Bílé hoře, což je jedna z dominant celé oblasti Beskyd a Valašska.

Dole na náměstí sídlí v jednom z domů muzeum Zdeňka Buriana. V přízemí se dozvíte o historii Štramberku a těžbě vápence, malířovy práce najdete nahoře v útulném podkroví. Je tu k vidění spousta ilustrací jak s tematikou pravěku, tak dobrodružně laděných. Muzeum má nově vybudovaný bezbariérový přístup s výtahem, takže se sem bez problému dostane každý.
 

Po stopách legendární Tatry

Tatra KopřivniceJen kousek cesty od Štramberku leží Kopřivnice, město technického pokroku. Příběh vzniku slavné kopřivnické Tatry začíná v muzeu Fojtství. Právě tam Ignác Šustala sestavil svůj první kočár. Budova muzea je nejstarší dochovanou stavbou v Kopřivnici. Uvnitř přilehlé stodoly najdete výstavu kočárů různých typů. Lašské muzeum v Šustalově vile nabízí hned několik expozic. Vedle hliněných výrobků a úspěchů místních rodáků můžete opět obdivovat práce Zdeňka Buriana.

Tím pravým završením kopřivnického výletu nemůže být nic jiného, než technické muzeum Tatra. Čekají tam na vás historické exempláře celé řady dopravních prostředků, ale i podivné vynálezy pro pobavení. A nejedná se o žádné malé stroje, těšit se můžete třeba na letadlo, nákladní auta nebo část vlaku.
 

Na návštěvě u Freuda

"Usaď se a rozjímej – vstaň a konej", tak zní nápis pod měděnou replikou známé pohovky Sigmunda Freuda. Kontroverzní a zároveň uznávaný tvůrce psychoanalýzy ji používal při dlouhých rozpravách se svými pacienty. Pohovku potkáte přímo před Freudovým rodným domem poblíž náměstí v Příboru. Uvnitř měšťanského stavení se nachází výstava psychoanalytikova celoživotního díla. Přes internet si mohou návštěvníci prohlédnout také jeho domy v Londýně a ve Vídni.
 

Inspirativní prostředí hudebního skladatele

HukvaldyPosledním městem Lašské brány jsou Hukvaldy Leoše Janáčka. Pokud je venku pěkné počasí, rozhodně stojí za to udělat si příjemnou podzimní procházku oborou směrem k hradu. Často se tu dají spatřit volně se pohybující mufloni nebo daňci. Po cestě rozlehlou alejí listnatých stromů dojdete k soše lišky Bystroušky, která vznikla na počest uvedení stejnojmenné Janáčkovy opery.

Obora je plná mohutných buků. Některé z památných stromů jsou staré až 200 let. Také na hukvaldském hradu se podepsal zub času, patří totiž k nejstarším u nás. Před hradem se vám naskytne působivý výhled na barevné listnaté lesy, jež obklopují nejen hrad, ale i přilehlé stráně. Zdejší lavičky vybízejí k zastavení a odpočinku na slunci.

Abyste se dozvěděli něco o životě Leoše Janáčka a jeho hudbě, navštivte skladatelův rodný dům poblíž vstupu do obory. Dalším jemu věnovaným místem je Janáčkův památník. Najdete v něm naučnou výstavu o hudebním díle a také o tom, Janáček vnímal rodné Hukvaldy.