Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Objevujte karavanem krásy Plzeňského kraje a svezte se parníkem

Objevujte karavanem krásy Plzeňského kraje a svezte se parníkem

Hledáte destinaci pro svou letní dovolenou? Zkuste Plzeňský kraj. Na jeho území najdete šumavské hvozdy, historická sídla a sládkové vás zasvětí i do výroby piva.
Ideálním výchozím bodem pro objevování kraje je vodní nádrž Hracholusky a Transkemp Hracholusky, který leží přímo u břehů přehrady. Duše romantika bude nadšena. Místa pro karavany i stany jsou na terasách a je z nich skvělý výhled na hladinu. Terasy se zelenají svěží trávou a nechybí ani elektrické přípojky.

Chcete se koupat? Stačí sejít pár kroků a jste v čisté vodě. Děti to tam budou milovat. Sem tam se na hladině nádrže udělají vlny. To, když po ní projede parník. Mimochodem výlet lodičkou je korunován pohledem na místního vodníka. Loď má kotviště přímo v kempu. Večer vám budou dělat společnost labutě a kačeny. Kemp si oblíbili i rybáři.

Pokud se rozhodnete strávit den v kempu máte na vybranou mezi minigolfem, tenisem nebo hřištěm na plážový volejbal. Je tu i dostatek možností obstarat si něco k jídlu a pití a děti vás budou uhánět, že si ještě chtějí dát výbornou točenou zmrzlinu. Na děti tu myslí a plánují vybudovat nové dětské hřiště.
 

Co byste při návštěvě Plzeňského kraje neměli vynechat?

Pňovanský železniční most – jedinečný zážitek

Po ubytování se v kempu se už můžete vydat objevovat okolí. Krásným cílem cyklistických toulek je Pňovanský železniční most. Historická stavba se budovala v letech 1899 a 1901 a v roce 2018 prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Vlaky se po něm opět začaly prohánět v roce 2019. Při této příležitosti byla pod most ještě zavěšena unikátní lávka pro pěší a cyklisty, už z pohledu je patrné, jak se houpe. Procházka připomíná výlet po houpavých visutých lávkách. Z mostu je krásný výhled na hladinu přehrady. 
 

Klášter Benediktinů v Kladrubech

Za výlet stojí i městečko Kladruby. Ke klášteru náleží kostel Nanebevzetí Panny Marie a i přes to, že byl za minulého režimu kdykoliv přístupný, vše se zachovalo v původní podobě. Žádný vandalismus se nekonal, a tak se můžete kochat jeho krásou, kterou má na svědomí známý architekt Jan Blažej Santini Aichel. Obytné auto bez problémů zaparkujete na místním parkovišti. 
 

Hornické město Stříbro

Kromě malebného náměstí, kterému vévodí tříštítová radnice s nádhernými nástěnnými grafikami, ve Stříbře najdete hornický skanzen. Více než 800 let se v okolí města těžilo stříbro, olovo i zinek. A v muzeu se seznámíte se všemi obdobími těžby. Návštěva muzea by nebyla kompletní bez návštěvy 700metrové štoly, ve které uvidíte stroje na místech, kde se s nimi obvykle pracovalo. Skanzen je v hlavní sezoně otevřený ve středu a v sobotu, případně dle domluvy.
 

Konstantinovy Lázně

Lázeňské městečko je citlivě zasazené do úchvatného lesoparku. Navíc ho obklopují bohaté lesy. Není divu, že Konstantinovy lázně jsou jednou z nejčistších oblastí České republiky. Sirnatý pramen s vysokým obsahem zapáchajícího sirovodíku (proto mu místní říkali Smraďoch) byl objeven už v 16. stolení. Právě kolem něj vznikaly první lázeňské domy. Pramen už bohužel zanikl, ale na věhlasu lázní, které jsou zaměřeny na léčbu kardiovaskulárních onemocnění a relaxaci, to nic nemění.  První Pro potěchu hostů vznikly v okolí městečka čtyři naučné stezky. V blízkostí městečka si můžete užít 8kilometrovou in-line dráhu.  
 

Plzeň – město piva

Návštěva plzeňského kraje by nebyla kompletní bez návštěvy krajské metropole. Plzeň leží na soutoku pěti řek Radbuzy, Úhlavy, Úslavy a Mže, které pod Plzní spojením vytvoří Berounku. Plzeň dala světu proslulý zlatavý ležák, po kterém se jmenují piva stejného typu po celém světě! Takže, kde jinde navštívit pivovarské muzeum než tady.

Samotné město vzniklo před více než 700 let a jeho dlouhá historie se odráží v nádherných stavbách v historickém centru. Náměstí Republiky vévodí gotická katedrála sv. Bartoloměje, která se pyšní nejvyšší kostelní věží v Česku a byla nedávno po rozsáhlé rekonstrukci znovu zpřístupněna. Dalšími domy, které stojí za shlédnutí jsou například Velká synagoga, Měšťanská beseda, budova Velkého a Nového divadla. Část historických domů je zdobena sgrafiti Mikoláše Alše.

Pokud cestujete s dětmi, určitě nevynechte návštěvu Techmanie. Tady se seznámíte se základními matematickými, fyzickými nebo přírodními zákonitostmi či jevy. V létě si přibalte plavky, protože z vodního světa suší neodejdete, ale přitom zjistíte, jak funguje zdymadlo nebo ponorka. Součástí je i první 3D planetárium v Česku, kde můžete pozorovat plzeňskou oblohu a zjistíte, jak rychle se cestuje rychlostí světla.

Nesmíme zapomenout ani na slavnou dvojici Spejbla a Hurvínka, která se v Plzni narodila. Připomíná to i zdejší muzeum loutek. Domov tu našlo přes 300 loutek. Milovníci zvířat nadchnete i procházkou po místní zoologické zahradě.