Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Dovolená s dětmi – Kraj Vysočina – 5denní program

Dovolená s dětmi – Kraj Vysočina – 5denní program

Krásná příroda, skály a hluboké lesy, louky, rybníky a cesty lemované alejemi. To je Vysočina, kraj na pomezí Čech a Moravy, v samém středu České republiky. Najdete tu ale také řadu krásných historických měst, hradů a zámků, technických památek, muzeí a pozoruhodných míst, kde vám s dětmi bude dobře.

Na dovolenou s dětmi: užijte si pět dnů na Vysočině

Hlavní výhoda? Krajské město Jihlava leží téměř uprostřed Vysočiny a snadno se z něj podnikají výlety do okolí, takže se nemusíte stěhovat a celou dobu můžete bydlet ve stejném hotelu či penzionu. Do Telče je to pouhých 30 kilometrů, do Žďáru nad Sázavou 37 kilometrů, do Pelhřimova 32 kilometrů a do Zvole 54 kilometrů. Pokud ale rádi balíte a zase vybalujete, můžete se klidně stěhovat každý den.
 

1. den: Jihlava, zoo, podzemí a aquaparkJen kousek od centra Jihlavy v údolí řeky Jihlávky objevíte zoologickou zahradu. Je známá
ojedinělými odchovy vzácných zvířat, skvělé a vyhlášené ale jsou také atrakce a dětské koutky: na několika místech jsou k dispozici skluzavky, originální prolézačky, lanovky nebo jeden z nejdelších tobogánů v Česku.

Odpoledne si prohlédněte Jihlavské podzemí: chodby vyražené ve skále se v několika úrovních táhnou téměř pod všemi domy kolem hlavního náměstí a dosahují celkové délky 25 kilometrů. Pokud máte výlet do podzemí spojený s něčím tajemným, bude se vám v tom jihlavském líbit: druhý největší podzemní labyrint v Česku proslavila zejména fosforeskující chodba. Když průvodce zhasne světlo, její zdi záhadně světélkují. Zbytek dne můžete podle nálady strávit v aquaparku Vodní ráj, v indoorovém zábavním parku Robinson anebo se zajet podívat do Muzea autíček v zámku Příseka (9 km).
 

2. den: Telč, pohádkové město UNESCOMůže město vypadat jako pohádková kulisa? Může. Jmenuje se Telč a společně s Prahou a Českým Krumlovem patří k nejkrásnějším městům v Česku. Telč učarovala filmařům, kteří tu natočili přes sedmdesát filmů, seriálů a pohádek. Historické jádro je zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, přímo na náměstí Zachariáše z Hradce navazuje renesanční zámek s několika prohlídkovými okruhy.

Po prohlídce města zamiřte do Panského dvora, centra volnočasových aktivit s několika expozicemi, lanovým centrem, velkou hernou a půjčovnou elektrokol. V areálu se zároveň nachází restaurace, kde si můžete dát oběd. V Panském dvoře můžete strávit pár hodin, ale klidně také celé odpoledne. S menšími dětmi se zastavte také v Telčském domě, plném pohádek, pověstí, skřítků a mašinek. S těmi většími můžete podniknout dobrodružnou plavbou po rybnících na paddleboardech kolem centra města anebo si půjčit kolo či koloběžku a vyrazit na výlet do singletrailového areálu v Lipkách. Ze tří trailů je Březinka trail (655 metrů) vhodný i pro úplné začátečníky nebo právě pro děti.
 

3. den: Žďár nad Sázavou a Žďárské vrchyNejvětší pozornost ve Žďáru nad Sázavou přitahuje poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho zapsané mezi památky UNESCO. Pod ním v areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešním zámku rodiny Kinských můžete navštívit Muzeum nové generace, unikátní multimediální zážitkovou expozici. Na recepci dostanete sluchátka s audioprůvodcem a celou expozicí vás provedou příjemné hlasy cisterciáckého mnicha a malé zvídavé holčičky z naší doby.
Pokud vám bude přát počasí, odpoledne si užijete u rybníka Velké Dářko; leží pouhých sedm kilometrů od Žďáru a s rozlohou 206 hektarů je největším rybníkem Vysočiny. Nabízí nejenom krásné písečné pláže a koupán, ale také půjčovnu šlapadel, loděk, windsurfingů a dokonce malých jachet. Ještě blíž ze Žďáru to je k rekreačnímu areálu u rybníka Pilák.
 

4. den: Pelhřimov, město rekordůMěsto Pelhřimov má pěkné historické náměstí, ale především je hlavním městem rekordů. V historické věži městského opevnění sídlí Muzeum rekordů a kuriozit, jediné svého druhu ve střední Evropě. Stovky exponátů se pyšní přívlastky největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší či nejrychlejší, ale muzeum rovněž mapuje unikátní výkony českých a světových rekordmanů.

Druhá část muzea nazvaná Zlaté české ručičky nabízí přehlídku obrazů, váz, modelů kosmických raket, funkčních hudebních nástrojů a dalších předmětů vyrobených ze sirek. Předměty, které se do muzejních interiérů nevešly, našly místo na muzejní zahradě; trůní tu například obří čajová konvice či dva půl metrů velký trychtýř.

Cestou se můžete zastavit v Muzeu strašidel a v Pelhřimovském pekle, případně vyšplhat na vyhlídkový ochoz věže kostela sv. Bartoloměje. Ve věži je přichystána zábava pro děti. Odpoledne se vydejte na vrch Křemešník; leží deset kilometrů od Pelhřimova a s nadmořskou výškou 765 metrů patří k nejvyšším vrcholům Českomoravské vrchoviny. Kromě poutního kostela s křížovou cestou tu najdete pohádkový Větrný zámek, zázračnou studánku a rozhlednu. Pokud se nechcete vracet, na Křemešníku je i hotel s restaurací. Přímo u hotelu je dětské outdoorové hřiště, kde je hrad se skluzavkou, trampolíny, prolézačky, houpačky, domeček či pískoviště. V lanovém centrum na Křemešníku je celkem 28 překážek odstupňovaných jako dětský park, junior park a vysoký park.
 

5. den: Westernové městečko Šiklův mlýnPoblíž Zvole láká k výletům westernové městečko Šiklův mlýn, zábavní park, který nabízí vše, co patří k westernovému městečku 19. století: salony, úřad šerifa i s vězením, indiánskou vesnici či nádraží a vláček Union Pacifik. Městečko nabízí i půjčovnu kostýmů, můžete se tak sami stát autentickými obyvateli, nechybí ani řada dětských atrakcí od lukostřelby přes jízdy na koni, koupaliště a trampolíny až po skákací hrad. V areálu je mini zoo, v sezoně se třikrát denně konají westernová představení a během celého dne probíhají soutěže pro děti. Pokud si pobyt na Vysočině budete chtít prodloužit, jsou k dispozici stylové hotely a samozřejmě i restaurace. V nedaleké Dolní Rožínce můžete s odvážnějšími dětmi navštívit strašidelný zámek Draxmoor s fantastickou expozicí v několika patrech.
 

Slevové karty a cestovní výhody?

Slevy na vstup třeba do muzeí a galerií či na sjezdovku, na koupaliště nebo do strašidelného i klasického zámku: takové a další podobné výhody získají držitelé karty Koruny Vysočiny. Získat ji může každý, kdo přenocuje na Žďársku, Novoměstsku, Bystřicku či Nedvědicku.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Jak se tam dostanete?

Cesty do kraje Vysočina usnadní hlavní česká dálnice D 1, která kraj protíná od západu k východu. Do krajského města Jihlavy je ideální příjezdovou komunikací ve směru od Prahy (necelé dvě hodiny) i od Brna (1,5 hodiny). Dostupnost z dalších velkých měst: Plzeň 2,5 hodiny, Ostrava 3 hodiny.