Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Výlet za chřástalem polním na horské louky Orlického Záhoří
Výlet za chřástalem polním na horské louky Orlického Záhoří
"> "> "> "> "> ">

Výlet za chřástalem polním na horské louky Orlického Záhoří

Zaorlicko je dosud neobjevenou krajinou, a přitom ukrývá botanické i ornitologické skvosty, které se jinde hned tak nenajdou. Udělejte si procházku na horské louky, kde žije převzácný pták chřástal polní. Projdete se krásnou krajinou a ujdete asi 8 km.
chřástal polníŽivotním prostředím chřástala polního jsou zejména louky, především extenzivně a nepravidelně obdělávané nebo dlouhodobě nekosené. A právě oblast Zaorlicka je ideálním místem, kde může tento nenápadný pták, podobný štíhlé koroptvi, v klidu žít. Ve zdejších mokřadních horských loukách na Bedřichovce a Trčkovských loukách chřástal hnízdí. Hnízdo si staví ve vyšší trávě na zemi, proto je pro něj největší hrozbu velkoplošná seč travních porostů. Rozhodující je alespoň 20 cm vysoká vegetace, která současně není příliš hustá, aby se v ní chřástali mohli snadno pohybovat. Hospodaření na zdejších loukách je proto upraveno tak, aby tu tito pozoruhodní opeřenci měli pro hnízdění vhodné podmínky.

Trčkovská loukaUslyšet chřástaly se vám určitě podaří od konce dubna a v průběhu května, kdy samci obsazují vhodná stanoviště, odkud celou noc lákají samice zvučným voláním „réprép réprép“. Charakteristické volání je podobné jeho latinskému jménu Crex crex a připomíná také přejíždění tužky po hřebenu.

Výlet si můžete udělat po Naučné stezce Bedřichovka, která vede do obou přírodních rezervací. Dobrým výchozím bodem je parkoviště Bedřichovka, zpět od Trčkovských luk vás dovede NS Historie tavení skla. I když část trasy zpočátku vede po silnici č. 311, není tento výlet vhodný pro cyklisty a kočárky.