!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Z Jeseníku na Kaltenštejn

Z Jeseníku na Kaltenštejn

Z města Jeseník, které se pyšní zachovalou vodní tvrzí, můžete vystoupat do Lázní Jeseník, které jsou známé lázeňskou léčebnou terapii – Priessnitzovu vodoléčbu. Odtud se po hřebenové cestě dostanete ke zřícenině hradu Kaltenštejn nad údolím Černého potoka, kterů původně sloužil na ochranu církevních statků.
Předchůdcem Priessnitzových lázní, zasazených do malebné krajiny nad městem Jeseník, byl první vodoléčebný ústav na světě, který v roce 1822 založil Vincenz Priessnitz. Evropskou raritou je venkovní balneopark, rozvíjející Priessnitzovu světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem. Balneopark je koncipovaný jako stezka vodní zahradou se zastaveními u jednotlivých pramenů. Vyzkoušet zde můžete například koupel nohou spojenou s chůzí po různě velkých oblázcích, brodění hlubšího bazénku čapí chůzí s nohama ponořenýma do půli stehen nebo přírodní sprchu se studenou pramenitou vodou. Vyzkoušejte sami na sobě, zda Priessnitzova léčba horních a dolních končetin opravdu napomáhá snížení vysokého krevního tlaku, posílení imunitního systému, vymizení alergických projevů nebo při léčbě bolestí hlavy.

Hřebenová cesta s červeným značením vás odtud zavede k rozcestí nad Večerním pramenem. Pramen byl zbudován po roce 1846 v nadmořské výšce 803 m. Má tvar malé skály, ve které je umístěn vývod vody a deska s názvem. Po ceste potkáte také Finský pramen, k jehož stavbě dali podnět finští občané a vynikající Mariin pramen, který se nachází v základech starého mramorového lomu. Odtud je to již kousek k hradu Kaltenštejn.

Rozsáhlý hrad byl vybudován ve 13. století. Zakladateli mohli být loupeživí rytíři Wüstehubeové nebo vratislavští biskupové – je jisté, že již na konci 13. věku Kaltenštejn sloužil na ochranu církevních statků. Po roce 1505 byla část areálu pobořena a věž odstřelena. Zachovala se část velké válcové věže o průměru 10,8 metru a skoro 40 metrů dlouhá hradební zeď. Šlo o mohutnou pevnost - vrchol na kterém hrad stojí spadá ze severu a východu srázně dolů, hrad tak mohl být ohrožen pouze z jižní strany. V této části bylo proto hradní opevnění zesíleno několika mezihradbami. Z Lázní Jeseník je to ke hradu asi 9 km chůze v horském terénu.
Celý popis