Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Z Čertovy hory okolo Harrachova

Z Čertovy hory okolo Harrachova

Udělejte si pěší výlet okolo Harrachova - naše trasa vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Na Čertovu horu vás vyveze lanovka, ztracené síly naberete na Dvoračkách a na závěr vás čeká krásná cesta okolo řeky Mumlavy.
Začátek výletu zpříjemní jízda lanovkou na Čertovu horu (1020 m), která vede v blízkosti největšího mamutího můstku pro lety na lyžích u nás. Na vrcholu hory vás čeká úchvatný výhled na panorama Krkonoš. Od lanovky pokračujte po zelené značce až ke kiosku Ručičky, kde je možnost občerstvení. Trasa dále stoupá po hřebenu na Dvoračky, cestou podejde několik lyžařských vleků a také lanovku na Lysou horu.

Horská bouda Dvoračky je jedna z nejstarších bud v Krkonoších. Leží v nadmořské výšce 1140 m n.m. mezi Lysou horou a vrcholem Kotel na křižovatce turistických cest, které se tu zbíhají ze všech směrů - Rokytnice nad Jizerou, Studenova, Harrachova, Míseček, Špindlerova Mlýna a Rezeku. Místní vyhlášené vdolečky mohou být další vzpruhou do nejdrastičtějšího úseku cesty, a to téměř 2 km prudkého stoupání pod Sedlem Lysé hory (1350 m), které za jasných dní nabízí ty nejkrásnější výhledy na Kozelský hřeben a na stranu, kde leží Špindlerův Mlýn. Právě tady někde padl roku 1684 velbloud nesoucí rekvizity k vysvěcení Labského pramene... Vydýchnout si můžete u Růženčiny zahrádky (1370 m) s nádherným výhledem na Harrachovskou část hor. Kamenný val ve tvaru okvětí růže je dodnes záhadou - mohl sloužit k pěstování léčivých bylin nebo jako kultovní místo pravěkých lidí.

Na rozcestí U čtyř pánů odbočíme do lesa po modré značce, která nás prudkým klesáním přivede ke Krakonošově snídani, legendárnímu místu Krkonoš. Jedná se o odpočinkové místo s lavičkami se stolem, poznávacími tabulemi a informačním srubem správy KRNAP, které zde funguje od června do září. Odtud vás modrá znečka zavede zpět do Harrachova, okolo zurčící říčky Mumlavy. V těsné blízkosti horského městěčka si ovšem nenechte ujít Mumlavský vodopád. Zajímavostí jsou zde obří hrnce a kotle, zavné čertova oka, které dravý proud Mumlavy vymlel v žulových stupních. Do středu města je to od vodopádu "co by kamenem dohodil", ovšem pokud se budete cítit vyčerpaní, můžete se posilnit v některé z místních srubů a bud.
Celý popis