Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Pěší výlet k moravským rybníkům v okolí CHropyně a Kroměříže

Pěší výlet k moravským rybníkům v okolí CHropyně a Kroměříže

Vodní plochy obrostlé rákosím, lehký mlžný závoj nad hladinou, barvami hýřící podzimní listí. Uklidňující atmosféra, kterou zažijete při procházkách kolem rybníků na Kroměřížsku. Dáváme vám hned dva tipy na víkendový výlet.
Rybník vroubený rákosím, jehož hladinu zdobí hejno bílých racků, nedaleko dominanta loveckého zámečku, kolem vzrostlé stromy obsypané podzimním listím. Takovou idylku nabízí v těchto týdnech výlet k Chropyňskému rybníku v Chropyni na Kroměřížsku. Jestli hledáte cíl pro kratší nedělní výlet s rodinou, tohle je výborná volba. Pokud pojedete autem, můžete ho zaparkovat na malém neplaceném parkovišti před kostelem, který se nachází v samotném sousedství zámečku. A jste zároveň na místě, kde začíná naučná stezka kolem Chropyňského rybníku.

Stezka nabízí hned několik zastavení, kde se díky informačním tabulím dozvíte spoustu zajímavých informací o historii městečka, vzniku rybníku a také o tom, co roste a žije v něm i na jeho březích. Kromě početného racka chechtavého, který zde má jedno z nejoblíbenějších hnízdišť v České republice, tady můžete zahlédnout také několik druhů kachen či dalších vodních ptáků. Z flóry určitě stojí za zmínku to, že se na rybníku vyskytuje ohrožená kotvice plovoucí, břehy lemují topol kanadský, vrba bílá či olše lepkavá. Chropyňský rybník byl vyhlášen Národní přírodní památkou. Výlet je vhodný i pro rodiny s malými dětmi. Ty si můžou odpočinout či se pobavit na jednom ze zastavení, které je vybavené herními prvky. Vzít si mohou i kola, stezka má rovinatý charakter.

Pokud vám během výletu vyhládne, vydejte se posedět do některé z příjemných restaurací, které se nachází v Chropyni, vlídném městečku s pěti tisíci obyvateli, které proslavila pověst o králi Ječmínkovi. Mezi Hulínem a Otrokovicemi leží nevelká obec Záhlinice obklopená lukami, lužními lesy a soustavou rybníků. Tento celek tvoří jedinečnou, celoevropsky uznávanou přírodní soustavu přírodního parku Záhlinické rybníky. Hnízdí zde řada vodních a tažných ptáků, mimo jiné kormorán velký, volavka popelavá, volavka bílá či lžičák pestrý. Při trošce štěstí je uvidíte. Záhlinické rybníky jsou napájeny říčkami Rusavou a Mojenou a tvoří je rybníky Nový, Pláňavský a Doubravický. Do Záhlinic se dostanete snadno vlakem, leží na trati z Přerova do Břeclavi, nebo autem. V obou případech se k rybníkům vydejte po asfaltové cestě vedoucí západním směrem. Minete fotbalové hřiště (motoristé zde najdou místo k parkování) a podél rybníků Doubravického a Nového se dostanete k lávce přes říčku Rusavu, která se nedaleko odsud vlévá do Moravy. Za mostkem začíná značená naučná stezka „Zámeček“ nazvaná podle stejnojmenné myslivny a přírodní rezervace. Pět kilometrů dlouhá trasa má 13 zastavení s informačními tabulemi. Od konce naučné stezky na okraji lesa v lokalitě Dolní Zahrady je to do centra Kroměříže pouhé 2 km. I zde si můžete vzít kola, trasa je zcela rovinatá.