Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Pěší výlet srdcem Třeboňska – z Třeboně do Vlkova

Pěší výlet srdcem Třeboňska – z Třeboně do Vlkova

Pěší výlet z Třeboně do Vlkova vás zavede na jedny z nejhezčích míst na Třeboňsku. Na trase na vás čekají slavná díla našich velkých rybníkářů, písečné duny, technické památky a třeba i koupání. Trasa je dlouhá 24 km, vede po zpevněných i nezpevněných cestách nenáročným rovinatým terénem. Nástupní i cílové místo leží na vlakovém spojení.

Most přes rybník Vítek poznáte z pohádek

TřeboňTrasa začíná v Třeboni a přibližně její první třetina kopíruje trasu NS Okolo Třeboně. Výchozím bodem je vlaková zastávka Třeboň-Lázně, odkud po modré turistické značce vyrážíme směrem k městské části Třeboně „Na Kopečku“. Modrá turistická značka po necelých 800 m před Kotěrovou vodárnou uhýbá doleva. Z města vyjdete přes most přes silnici I. třídy a následně kolem Stupského rybníka se dostanete ke kapli sv. Víta a blízké Pergole u sv. Víta (1,5 km). Pokračujete dál po modré turistické značce, po hrázi rybníku Zadní Kouty, Hraničního rybníku a posléze lesem do Nové Hlíny k turistickému rozcestníku (2,3 km). Zde naše trsa uhýbá doleva a drží se stále modré značky, jež vás po hrázi rybníku Vítek a poté po silnici I. třídy zavede do Staré Hlíny (2,6 km).

most vítekVelmi fotogenický pětiobloukový kamenný most přes rybník Vítek u Staré Hlíny se stal oblíbeným místem filmařů. V r. 1954 z něj v pohádce Byl jednou jeden král sypali pochopové do vody nasbíranou sůl a v r. 1999 z tohoto mostu házeli do vody zlého krále a princeznu v pohádce Z pekla štěstí. U Staré hlíny se nachází ještě jeden takový most – je dvanáctiobloukový a stejně jako ten přes rybník Vítek je z konce 18. století a je pravděpodobně dílem Josefa Rosenauera, jenž byl ve službách Schwarzenberků a vyprojektoval na Šumavě i proslulý Schwarzenberský kanál.
 

Největší rybník světa je Rožmberk

rybník rožmberkVe Staré Hlíně se odbočením doleva napojíte na NS Rožmberk a zamíříte po modré značce k rozcestí u Hodějovského rybníka (1,6 km). Zde opoustíte modrou značku a uhnete vlevo na cestu (stále NS Rožmberk) k turistickému rozcestníku Smitka (1,6 km).

Odbočíte-li zde doleva (červená turistická značka, NS Rožmberk), přibližně po 100 m se dostanete k bezpečnostnímu přelivu rybníka Rožmberk a odtud dubovou alejí k hrázi rybníku Rožmberk, největšímu rybníku v ČR i na světě. V místech bezpečnostního přelivu nyní stojí pomník, který zde po povodních v roce 2002 nechali Třeboňští rybáři postavit Jakubovi Krčínovi za jeho geniální dílo. Na pomníku jsou rysky s letopočty připomínající výšku vody při jednotlivých povodních, které náš největší rybník přečkal bez úhony.

LužniceNaše trasa ale na rozcestí neuhýbá a pokračuje rovně po červené lesem do Kempu Lužnice (2,3 km). Na začátku kempu odbočíte vpravo a míříte dál po červené. Zastavit se můžete u Přírodní rezervace Slepičí vršek, která tu chrání písečný přesyp (dunu o rozloze 1,8 ha), který vznikl navátím jemného písku z náplavů nedaleké řeky Lužnice. Naváté písky zde vytvořily protáhlé návrší převyšující okolní terén o tři až čtyři metry. Díky specifickým podmínkám přesypu zde žijí zajímavé a unikátní společenstva pískomilných a teplomilných rostlin a živočichů.
 

Naděje, Skutek, Baštýř, Krajina a další rybníky

jižní čechyOd Slepičího vršku pokračujte po červené značce po hrázi rybníka Potěšil, překročte silnici II. třídy a skrze obec Klec (možnost občerstvení) zamířte k Nadějské rybniční soustavě (4,4 km), jež patří k nejkrásnějším a zároveň největším na Třeboňsku. Základ soustavy tvoří rybníky Naděje a Skutek, které v letech 1577-1579 založil Jakub Krčín z Jelčan. Rybniční soustava byla rozšířena o řadu dalších menších rybníků půvabných názvů za éry Josefa Šusty koncem 19. století. Rybníky oddělují pouze úzké hrázky vyzývající k procházkám.
Na konci obce Klec u penzionu U Kačerů červená značka uhýbá vlevo a vede po hrázích rybníků Víra a Naděje k turistickému rozcestníku Naděje u rybníků Horák a Rod (2,2 km).

rybníkZamiřte doleva stále po červené, která vede nejprve po hrázích rybníků Fišmistr, Baštýř, Pěšák, Pražský, poté překročíte železniční trať a dále pokračujte po hrázích rybníků Překvapil, Nový, kolem samoty U Nohavů a rybníku Krajina do obce Vlkov (možnost občerstvení) k železniční stanici (4,3 km). Pro cestu zpět do Třeboně využijete vlakové spojení.