Praha hipsterská

Fandíte nezávislé kultuře? Pak se vám dnešní výlet bude opravdu líbit! Retro obchody a stylové secondhandy, káva s mandlovým mlékem, cukrárny s veganskými dorty, komplexy plné umělců, kde potkáte nezávislého malíře i známého hudebníka. To všechno je součástí hipsterské scény, kterou nabízí Praha. Ukážeme vám, kam zajít, když holdujete nezávislému životnímu stylu.

KávaKrymská – ulice plná kaváren

Krymská ulice v pražské čtvrti Vršovice nedaleko čtvrti Vinohrady je křížencem pařížského Montmartru a berlínského Kreuzbergu. Pulzuje od rána do večera.

Během posledních let se zde vyrojily kavárny s kulturním programem, cvičebny jógy, artové kino, zájmové spolky či vydavatelství dětských knížek. Ať už hledáte kavárnu, veganskou restauraci nebo vintage shop, jste na správném místě.


Místa, kde to žije (alternativní) hudbou

Alternativní hudbaV Praze je několik scén, které se specializují na alternativní a nezávislé kapely a zpěváky. V centru Starého Města to je například prostor NOD/Roxy. Tam můžete slyšet nejen indie kapely, ale také taneční a další běžná vystoupení. Zato návštěva Paláce Akropolis v kdysi dělnické čtvrti Žižkov ve stínu pražského televizního vysílače vás nezklame nikdy. Koncerty nezávislých českých i světových kapel se zde střídají i s divadelními představeními nebo cestovatelskými projekcemi. A pokud si potrpíte na spojení hudby a dalších forem současného umění, musíte navštívit MeetFactory v pražské čtvrti Smíchov. Je to doslova doupě umělců všeho druhu. Téměř každý den se zde hrají koncerty nebo hraje divadlo a zároveň areál funguje jako prostor pro malíře a sochaře.


Když na pivo, tak open-air

Náplavka PrahaNáplavka. Pro Pražany se toto slovo stalo v posledních letech pojmem. Jedná se o říční náplavku pod ulicí Rašínovo nábřeží v centru města od Tančícího domu až po Vyšehrad. Nejvíc si náplavku užijete v létě, kdy se tam otevřou desítky zahrádek a pivo nebo nealkoholické nápoje od lokálních producentů si při západu slunce můžete užít jen tak s kelímkem v ruce a nohama ve Vltavě. K poslechu i k tanci vám budou hrát na několika místech po celé délce náplavky. Ale ani v zimě náplavka úplně nespí. Až téměř u Vyšehradu kotví stará loď, na které je každou zimu otevřená finská sauna. Osvěživý bazén po sauně nečekejte. Máte k dispozici celou řeku! Samozřejmě na vlastní nebezpečí...
 

Tipy pro kavárenské povaleče

Asi máloco alternativní kulturu reprezentuje víc než obliba kvalitní kávy a různé způsoby její přípravy. V posledních letech se v Praze objevila spousta dobrých kaváren, kde si můžete poručit nejen espresso či cappuccino, ale také kávu připravenou ve french pressu, aeropressu nebo vacuum potu. Při hledání dobré kávy nesmíte vynechat Vnitoblock, Kavárnu co hledá jméno, Café Letka, EMA Espresso bar nebo kavárnu Místo. Dobrých tipů jsou desítky, určitě se nebojte zeptat místních, kde jim káva chutná.


 

Farmářský trh PrahaKdyž na trh, tak farmářský

I Praha nabízí možnost nakoupit potraviny od lokálních farmářů a producentů. Po velkém boomu před několika lety se ustálily tři trhy, které jsou prověřené a na které místní patrioti už nedají dopustit. Farmářské tržiště Náplavka se koná každou sobotu dopoledne. Najdete ho snadno. Sejděte na říční náplavku u Tančícího domu a pokračujte směrem proti proudu řeky k Vyšehradu. Další oblíbený sobotní trh – trh na Kulaťáku – se koná u zastávky metra Dejvická. A do třetice farmářský trh Jiřák. Nejdete jej snadno, odehrává se na náměstí Jiřího z Poděbrad ve stínu kostela Nejsvětějšího srdce Páně.