Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Dovolená v Malé Paříži a aneb na výlet do Teplic

Dovolená v Malé Paříži a aneb na výlet do Teplic

V Teplicích, druhých nejstarších českých lázních, stával v době, kdy se baroko začalo zmocňovat duchovního i společenského života, jen jediný kamenný dům, v němž se odbývala lázeňská činnost. Právě baroko ale město i lázně docela proměnilo. Tedy, baroko samo by to nedokázalo, hodně se na tom podepsal rod Clary-Aldringenů, který měl na teplickém zámku své sídlo od roku 1634 až do konce druhé světové války.
lázně teplice jaroClary-Aldringenovské investice odstartovaly horečnou stavební činnost. Vyrůstaly lázeňské domy, hotely, k obrazu barokního vkusu se přebudovával zámek i zahrady, kde byl vystavěn Zahradní dům a barokní voliéra se zahradním schodištěm. Nejvýraznějším počinem ovšem byla smlouva, kterou uzavřel hrabě František Karel Clary-Aldringen s Matyášem Bernardem Braunem. Nejslavnější český sochař na jejím základě vytvořil své dost možná nejkrásnější dílo – úchvatný, dvacet metrů vysoký morový sloup Nejsvětější Trojice.

Po celé 18. století rok po roce vzrůstá popularita teplických lázní. Brzy jde o jednu z nejmódnějších sezónních destinací v Evropě. Jezdí sem umělci, panovníci, vojáci, politici, šlechta – kdo něco znamená, chce se nechat vidět v Teplicích. Na počátku 19. století už se Teplicím přezdívá Malá Paříž, dochází tu k jedinečným setkáním – třeba Beethovena s Goethem, ve zdejších salónech se řeší evropská politika na nejvyšší úrovni. Mnoho z tehdejší atmosféry zůstalo zakleto v teplických ulicích, náměstích a zahradách dodnes.

Regionální muzeum sídlící na teplickém zámku ve spojení s nádhernou zahradou a bez nadsázky úchvatným Zámeckým náměstím korunovaným Braunovým morovým sloupem a bělostným barokním kostelem sv. Jana Křtitele, lázeňské ulice a parky a pozoruhodná Botanická zahrada – to je prostě třeba vidět. A samozřejmě, lázeňské procedury. Nechte se v Teplicích opečovávat a rozmazlovat!