Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Na brské vrcholy Babka a Pišťák
Na brské vrcholy Babka a Pišťák
"> "> "> "> ">

Na brské vrcholy Babka a Pišťák

Babka a Pišťák. To je dvojice nádherných vrcholů, jejichž návštěvu lze spojit do jednoho výletu. Leží uprostřed Hřebenů mezi Řevnicemi a Mníškem pod Brdy, všechny jsou skalnaté a všechny nabízejí výhledy do krajiny. Výlet, který můžete podniknout i s dětmi, začíná a končí v Řevnicích a na relativně krátké trase vás seznámí dokonale s typickým charakterem této části brdských Hřebenů.
Hradiště Na PišťákuTen nejkrásnější se však otevírá na Babce, odkud se nabízí ojedinělý na okolní lesy a kopce směrem na jihozápad až severozápad. Skalnatý vrchol je porostlý zakrslými borovicemi a vedla přes něj první turistická značka v Brdech. Směrem na jihozápad najdete zbytky kamenné zdi, která oddělovala mníšecké a řevnické lesy a měla bránit přebíhání zvěře.

Tajemně působí i vrchol Pišťák. Jméno mu patrně daly skřeky dravců, podobně jako nedalekému Hvíždinci. Svahy Pišťáku strmě padají do údolí Nezabudického potoka, převýšení činí téměř stro metrů. I proto byl hřeben vrcholu ideálním a strategickým místem pro prehistorické hradiště, které tu stálo pravděpodobně v mladší až pozdní době bronzové. Ostrožina byla přístupná především ze severovýchodu, kam se také koncentrovalo opevnění v podobě dvou obloukovitých valů s příkopy. Jejich pozůstatky jsou v terénu patrné dodnes.

Mapa výletu

Export GPX

1. Pivovar Řevnice

Řevnice, Středočeský kraj

2. Vyhlídka Babka v Brdech

Řevnice, Středočeský kraj

3. Hradiště Pišťák v Brdech

Řevnice, Středočeský kraj

5. Fabiánova naučná stezka

Bohutín, Středočeský kraj