Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Z Prahy na Labskou cyklostezku

Z Prahy na Labskou cyklostezku

Projeďte si oblíbenou dálkovou cyklotrasu, která vás zavede do historických měst, labského kaňonu či úchvatné krajiny Českého středohoří. Nejoblíbenější variantou výletu je trasa z Prahy do Mělníka, podél Vltavy, a následně cesta kolem Labe přes Ústí nad Labem a Děčín do Hřenska, kde se můžete napojit na německou labskou stezku Elberadweg.

Projeďte se krásnou krajinou z Prahy až do Hřenska

CyklistkaTrasa mezi Prahou a Hřenskem je jedna z mála dálkových tras v Česku, jež je téměř výhradně vedena po cyklostezkách, tedy odděleně od aut; či po klidných silnicích. S větší frekvencí aut je třeba počítat jen v několika místech (Křešice–Přerov, Svádov–Ústí, Církvice, Vodochody–Klecany) a samozřejmě ve městech, kde se s cyklostezkami setkáte spíš výjimečně.

Cesta vás zavede do historických měst Litoměřic a Mělníku, skvostných zámků, jakými jsou například Nelahozeves, Veltrusy, Velké Březno nebo děčínský zámek. Budete projíždět labským kaňonem (vůbec nejhlubším v Evropě), Českým středohořím o jehož nejvyšším vrcholu, Milešovce, prohlásil proslulý přírodovědec Alexander von Humboldt, že je z něj třetí nejkrásnější výhled světa a fascinující krajinou labských pískovců.

Zkraťte si cestu přes Úholičky

Labe u HřenskaTéměř celou trasu pojedete po asfaltu, čas od čau je třeba překonat problematický úsek: zpevněnou cestu plnou výmolů u Velkých Žernosek, prašnou nebo blátivou polní cestu u Lounek či hrubě drážděnou cestu u Klecánek. Z Řeže do Máslovic vede úzká cesta těsně nad hladinou řeky Vltavy, kde projede stěží jeden cyklista. Zde je třeba dávat velký pozor a pokud vezete větší náklad, nebo cestujete s dětmi, doporučujeme vám objížďku přes Úholičky, Tursko a Kralupy nad Vltavou, kde se lze na trasu opět napojit.
 
Na labskou cyklostezku se nejlépe hodí crossové (či trekové) kolo. Problematická místa by měli zvládnout i majitelé naložených cestovních kol. Pro vyznavače silniční cyklistiky zatím labská cyklostezka v celé délce sjízdná není.
Celý popis