ÚvodVýletyNa kole po ČeskuPo zámcích a parcích střední Moravy na kole

Po zámcích a parcích střední Moravy na kole

Okružní trasu po zámcích a přírodních parcích Střední Moravy začneme na jednom z nejpěknějších míst, na zámku v Náměšti na Hané. Délka trasy je zhruba 34 km po velmi málo frekventovaných silnicích. Jde o středně obtížnou trasu.
čechy pod kosířemZ Náměště na Hané se vydejte rovinatým terénem směrem na Olomouc po cyklotrase č. 6025. Do Loučan jedete po místní cyklostezce a dále po silnici až do Těšetic, kde odbočíte na cyklotrasu č. 6034 směrem na Rataje (cyklostezka), Luběnice a Slatinice. Po oddechu a občerstvení v lázeňské obci vás po průjezdu Slatinkami čeká stoupání na „Hanácké Mont Blanc“ – Velký Kosíř (442 m n. m.). Naučná stezka, na kterou na vrcholu narazíte, je průvodcem po stejnojmeném přírodním parku. Z vrcholu až k dalšímu zámku je to už jen z kopce.

Čechy pod Kosířem se pyšní nejen zámkem, kde malíř Josef Mánes tak rád pobýval, ale především vysokou dendrologickou hodnotou zámeckého parku. K dalším místním pozoruhodnostem si přidejte Hasičské muzeum a nedávno otevřené, ale již vyhlášené Muzeum kočárů a bude se vám těžko odjíždět. Směřujete po cyklotrase č. 5028 přes Pěnčín až do Laškova, kde najdete také jeden zámek. Po málo frekventované silnici se vrátíte okruhem zpět do Náměště na Hané.