ÚvodVýletyNa kole po ČeskuOkolo Štramberka na kole za Sigmundem Freundem

Okolo Štramberka na kole za Sigmundem Freundem

Projeďte se na kole do podhůří Beskyd, cestou si můžete prohlédnout Štramberskou trúbu, zámecký park v Bartošovicích se staletými stromy nebo město Příbor s muzeem Sigmunda Freuda. Trasu lze absolvovat samozřejmě i autem.

Město s perníkovýma ušima

ŠtramberkPutování začneme ve Štramberku, kterému vévodí zřícenina hradu Štraberské trúba ze 14. století se 3 baštami a věží. Město samotné bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací a pyšní se roubenkami stejně jako barokními či empírovými domy. Děti zde jistě nadchne Muzeum loutek, které se nachází v místě bývalého Muzea starých tisků a lidové keramiky, na Náměstí č.p. 40. Muzeum se nachází v přívětivé chaloupce na rohu štramberského náměstí.

Město proslavily tzv. štramberské uši, speciáílní pečivo pečené na paměť historické události, kdy štramberští občané přemohli armádu Tatarů. Pečivo zatočené do tvaru lidských uší se vyrábí podle tradičního receptu ve Štramberku bezmála 800 let.
 

Do zámku Bartošovice a za Sigmundem Freudem

BartošoviceDominantou obce Bartošovice je zámek, který byl v 17. století přestavěn na dvoupatrovou čtvercovou budovu s arkádovým nádvořím. V interiéru je množství dochovaných prvků z 19. století – balustrádové zábradlí, dřevěné kazetové obklady, kazetové dveře. Krásou a zachovalostí vyniká knihovna s mramorovým krbem. Příjemným zastavením bude určitě zámecký park se staletými stromy.

Další městskou památkovou rezervací naší trasy je město Příbor. Zde můžete obdivovat měšťanské domy s renesančím jádrem či expozici zdejšího rodáka Sigmunda Freuda v barokní piaristické koleji. Muzeem vás provede hlas „samotného“ Freuda. K místním specialitám patří čokoládové doutníky "Freudova neřest" a bilinný likér "Příborská freudovka" z deseti druhů bylin podle prastaré receptury, kterou znal pravděpodobně už Freudův otec (byl tehdy totiž jedním z degustátorů). Žíznivé cyklisty osvěží místní kvasnicové Freudovo pivo.

Další zastávku si určitě dopřejte v Kozlovicích. Areál Na Mlýně tvoří soubor staveb lidové architektury včetně zrekonstruovaného mlýna. Dále se zde nachází Fojství čp. 1, typická zděná lidová stavba v interiéru ukrývá expozici Obecná škola s vybavenou malotřídkuo z období Rakouska-Uherska.